przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 6 maja 2015

"Musimy uczyć się szanować odmienne postawy w imię wspólnoty"

  |   Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego Odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego

Pomnik pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego odsłonił w środę w centrum Poznania prezydent Bronisław Komorowski. Wizyta Paderewskiego w Poznaniu w grudniu 1918 r. przyczyniła się do wybuchu powstania wielkopolskiego.


- Ignacy Paderewski mówił o sobie, że jego jedyną partią jest Polska. Zawsze podkreślał, że Polska jest rzeczą wspólną, Polsce trzeba służyć i Polskę trzeba szanować niezależnie od sympatii, czy antypatii politycznej, czy partyjnej. Coś z tego przesłania jest do dzisiejszego dnia ważne dla nas wszystkich - mówił prezydent w trakcie uroczystości.

Pomnik autorstwa Rafała Nowaka stanął na placu Stefana Stuligrosza przed budynkiem Akademii Muzycznej noszącej imię Paderewskiego. Przedstawia postać pianisty we fraku, z powstańczą rozetką wpiętą w klapę. Prace nad wzniesieniem pomnika zainicjowano w 2009 roku, organizatorem i realizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

- Dla mnie jest to autentycznym, głębokim przeżyciem: być tu, razem z Wielkopolanami, z poznaniakami w tym szczególnym momencie, kiedy można podkreślić wspólnym wysiłkiem to, że pamiętając i składając hołd pamięci Ignacemu Paderewskiemu, składamy hołd wielkiej Polsce, tym wielkim ludziom, którzy zbudowali pierwszą, niepodległą Rzeczpospolitą po okresie rozbiorów - powiedział prezydent.

Jak dodał, pomnik Paderewskiego przywołuje na myśl nasze żmudne działania na rzecz odbudowy poczucia wspólnoty narodowej, obejmującej ludzi o różnych poglądach, różnych sympatiach, różnych drogach życiowych. - Polska jest najważniejsza dla nas wszystkich. Musimy uczyć się szanować odmienne emocje, odmienne postawy w imię budowy wspólnoty - powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski przypomniał rolę i znaczenie Paderewskiego u progu odradzającego się państwa polskiego. - Właśnie Paderewski został zaproszony do misji tworzenia rządu narodowego, rządu zgody narodowej. W momencie, kiedy Polska budząca się do niepodległości już była rozszarpywana poprzez sprzeczne interesy środowisk partyjnych. Właśnie do niego, do wybitnego wirtuoza, do człowieka tej wielkiej klasy, zwróciła się cała Polska, aby objął funkcję ministra spraw zagranicznych i premiera - powiedział.

Prezydent dodał, że postać wielkiego muzyka dowodzi, że miłość ojczyzny, służba krajowi może być realizowana na różnych polach.

Pomnik ufundowano ze składek darczyńców - bez sięgania po publiczne pieniądze. - Na ogół są dobre pomysły, a wykonanie jest albo samorządu, albo władz państwowych. Tu solidnie, po obywatelsku, a więc po poznańsku zrobiliście to tak, że pomnik jest jednocześnie pomnikiem wielkopolskich i poznańskich postaw obywatelskich - podkreślił.

Pomnik postawiono w 155. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego i 95. rocznicę działalności Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Zobacz także: "Nie ma dobrej wolności bez przedsiębiorczości" Bronisław Komorowski w trakcie wizyty w Poznaniu wręczył też Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Wyróżnienie jest przyznawane przedsiębiorstwom, instytutom naukowo-badawczym oraz wynalazcom. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.