przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 8 maja 2015

"Obecność okrętu ważnym sygnałem solidarności wewnątrz NATO"

  |   Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham Wizyta Prezydenta RP na okręcie USS Jason Dunham

Obecność sił NATO w Polsce wpływa na zwiększenie naszego poczucia bezpieczeństwa - ocenił prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek w Gdyni zwiedził amerykański okręt USS Jason Dunham.

 

Według prezydenta Komorowskiego, fakt, że amerykański niszczyciel przypłynął do Gdyni to "ważny sygnał solidarności wewnątrz NATO". - Solidarności okazywanej, a nawet demonstrowanej ze względu na zaistniałą, niełatwą sytuację na wschód od naszych granic, ze względu na sytuację zmniejszonego poczucia bezpieczeństwa w wyniku zachowań Rosji w naszym regionie - dodał.

 

- Tu widać nie tylko potęgę USA, bo ten okręt, który przypłynął do Gdyni ma ogromne możliwości, ale to także jest cząstka systemu ogólnonatowskiego, którego także jesteśmy liczącym się elementem - mówił prezydent.

 

Bronisław Komorowski wyraził także satysfakcję, że "w ostatnim czasie udało się w sposób widoczny, efektywny, a nie tylko efektowny, zwiększyć obecność sił sojuszniczych na terytorium państwa polskiego". - Ćwiczenia i obecność okrętu jest dowodem na tę zwiększoną obecność, a więc też na zwiększenie naszego poczucia bezpieczeństwa poprzez skuteczne zabieganie o to, by w sytuacjach trudnych było widać, że solidarność NATO przejawia się w obecności elementów siły całego Sojuszu na wschodniej flance, którą współtworzy i Polska, także Polska na Bałtyku - podkreślił prezydent.

 

 

Amerykański niszczyciel USS Jason Dunham, który przypłynął w środę do portu morskiego w Gdyni i będzie tam do soboty, weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu BALTOPS 2015 w dniach 5-20 czerwca br. BALTOPS jest corocznym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw "Partnerstwa dla Pokoju" w rejonie Morza Bałtyckiego. Polska uczestniczy w ćwiczeniu już po raz dwudziesty trzeci.

 

USS Jason Dunham to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie jednostek amerykańskiej Marynarki Wojennej. Wyposażony jest w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk. Jednostka ma 155 m długości i zabiera ok. 320 osób załogi.

 

Zwodowany w 2009 r. okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku ratując życie dwóch innych żołnierzy tej formacji. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.