przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 18 maja 2015

Prezydent: Innowacja to nowoczesne miejsca pracy

  |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ożarowie Mazowieckim

Innowacja to nowoczesność, innowacja to także nowoczesne miejsca pracy, o wiele wyżej płatne i dające możliwość satysfakcji ludziom wykształconym, ludziom przygotowanym do pełnienia ciekawych funkcji – mówił prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek rano złożył wizytę w fabryce Vigo System S.A. w Ożarowie Mazowieckim.

 

To jest ważne z punktu widzenia pokolenia młodych Polaków, o którym słusznie mówimy, że są pokoleniem wiedzy – podkreślał prezydent.

 

Prezydent odwiedził ożarowską spółkę, by pokazać - jak tłumaczył - "polską firmę, która postawiła na nowoczesność, postawiła na innowacyjność i dzisiaj z tego korzysta pod wieloma względami".

 

- Firma należy do tej grupy polskich firm, które są zdecydowanie proinnowacyjne i właśnie z tytułu zaawansowania innowacyjności ma swoje wielkie światowe sukcesy; bo to tu został wyprodukowany detektor, który jest dzisiaj razem ze słynnym chodzikiem na Marsie - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Zwrócił uwagę, że średnia zarobków w tej firmie jest zdecydowanie wyższa niż średnia krajowa. Jest wyższa dzięki temu - przekonywał - że Vigo System to firma innowacyjna, która wydaje dużo pieniędzy na badania i rozwój, nie kupuje gotowych technologii, ale sama je wytwarza.

 

Prezydent ocenił, że właśnie tego rodzaju firmom będzie pomagała ustawa o innowacyjności, którą przeprowadza przez parlament. Ustawa daje ulgi podatkowe firmom, które zainwestowały pieniądze w innowacyjność.

 

- Uzyskałem informacje, że pieniądze z tytułu ulg podatkowych pójdą na innowacje - powiedział Bronisław Komorowski. - Dla mnie osobiście jest źródłem satysfakcji to, że firma, dzisiaj w pełni cywilna, gdzieś u swoich początków ma także i związki z kręgami nauki, wywodzącej się z WAT - dodał.

 

VIGO System S.A. jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. Firma została nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w 2015 oraz 2013 roku (kategoria: Innowacyjność). Opracowane i wyprodukowane przez firmę detektory pracują obecnie na pokładzie łazika marsjańskiego Curiosity, w ramach misji Mars Science Laboratory. Firma ściśle współpracuje z ośrodkami naukowo-badawczymi, m.ni. Wojskową Akademią Techniczną, dzięki czemu utworzone zostało nowoczesne laboratorium naukowo-produkcyjne. Zobacz także: Prezydent: Po pierwsze innowacyjność

 

Prezydencki projekt ustawy o wspieraniu innowacyjności zakłada:


1. Zwolnienie z CIT przedsiębiorstw inwestujących wyłącznie w innowacyjne przedsięwzięcia;

2. Wprowadzenie ulgi podatkowej na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) w Polsce. Przedsiębiorcy bez względu na wynik prowadzonych badań będą mogli odliczyć od przychodów 120% poniesionych nakładów badawczo-rozwojowych w przypadku dużych firm oraz 150% w odniesieniu do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw;
3. Możliwość wnoszenia do spółki jako nieopodatkowanego wkładu także własności intelektualnej w zamian za udziały;

4.  Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego i otwarcie się na doktorantów niestacjonarnych spoza UE.

 

(inf. własna, PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.