Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 28 sierpnia 2010

Prezydent: widać tu dobrą przyszłość sił powietrznych

Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku   |   Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Wizyta prezydenta w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku

- Patrzę z dumą na nowoczesne samoloty, mam swój udział w tym, że udało się znaleźć pieniądze i przeprowadzić ustawę o wyborze samolotu wielozadaniowego - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski lotnikom z Łasku.

Prezydent Komorowski wziął udział w pikniku lotniczym z okazji Święta Lotnictwa w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie). W bazie stacjonuje 16 wielozadaniowych samolotów bojowych F-16. Komorowski przypomniał, że kiedy był ministrem obrony w rządzie Jerzego Buzka, dzięki konsensusowi w parlamencie udało się przeprowadzić ustawę, dzięki której był możliwy zakup samolotów F-16.

- Łask dziś pokazuje trudną drogę przekształceń polskich sił zbrojnych i to, jak wiele udało się osiągnąć. Widać tu dobrą przyszłość polskich sił powietrznych i całych sił zbrojnych - mówił.

Zarazem Komorowski wspomniał lotników, którzy odeszli na wieczną wartę - ofiary katastrofy samolotu CASA pod Mirosławcem i lotników z samolotu Tu-154 rozbitego pod Smoleńskiem. - Radość i poczucie sukcesu blisko się ociera o dramat, porażkę i nieszczęście - mówił prezydent.

Uroczystości rozpoczęły się w południe. Prezydentowi towarzyszyli m.in. szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch i dowódca Sił Powietrznych gen. Lech Majewski oraz przedstawiciele rządu i parlamentarzyści.

Po przemówieniu prezydenta nastąpiła defilada pododdziałów wojska; odbył się także pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Zaprezentowano także sprzęt lotniczy, w tym m.in. cysterny, maszyny do czyszczenia płyty lotniska, podnośniki do bomb, a także ciągnięty przez holownik samolot F-16.

Później prezydent oglądał dwie takie maszyny ustawione na płycie lotniska i rozmawiał z okolicznymi mieszkańcami, którzy przyszli na piknik, a także z kadrą bazy w Łasku.

W bazie w Łasku przez cały dzień trwa V piknik lotniczy. Dla publiczności przygotowano m.in. loty widokowe samolotami z kilku aeroklubów, pokazy modelarskie. Nie zabrakło też wystawy sprzętu lotniczego. Widzowie mogli zobaczyć m.in. samoloty Iskra, Su-22, Mig-29 czy F-16.

Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Wojska Polskiego można było zobaczyć m.in. elementy umundurowania lotników Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z czasów II wojny światowej. Wieczorem gwiazdą pikniku będzie Urszula, a zakończy go pokaz sztucznych ogni.

Święto Lotnictwa przypada 28 sierpnia - w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie.  (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu