przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 27 stycznia 2011

"Auschwitz to jeden z najboleśniejszych symboli Holokaustu"

Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP   |   Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP Uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau z udziałem Prezydenta RP

- W Auschwitz-Birkenau jak w soczewce skupia się wiedza i pamięć o wszystkich straszliwych zbrodniach - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas głównych uroczystości wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Zobacz także: Prezydent: Pamięć o wojnie to też zobowiązanie do życia Prezydent o pojednaniu polsko-niemieckim w duchu prawdy

 

- Tu w Auschwitz-Birkenau, jak w żadnym innym miejscu, jesteśmy tak boleśnie konfrontowani z koszmarem wojny i z pamięcią o koszmarze wojny. Tej wojny, która kosztowała życie wielu milionów ludzi. (...) Tu w Auschwitz jak w soczewce skupia się i wiedza i pamięć o wszystkich straszliwych zbrodniach - powiedział prezydent.

 

- To miejsce jest jednym z symboli dramatu, który przeżył świat, który przeżyła Europa, który przeżyły narody, które musiały zmierzyć się z wielkim wyzwaniem jakie stanowiła fala nienawiści, fala nazizmu - podkreślił prezydent Komorowski.

 

Według niego, Auschwitz jest jednym z najboleśniejszych symboli Holokaustu. - Symbolem zagłady Żydów, Romów, Sinti tylko, dlatego że byli Żydami, Romami i Sinti. To Auschwitz jest w pamięci Polaków, miejscem, gdzie ginęli nie tylko Żydzi, obywatele państwa polskiego, bo byli Żydami, ale ginęli wszyscy, ginęli ci, którzy mieli odwagę przeciwstawić się systemowi prawnemu tworzonemu w czasie wojny w warunkach państwa okupacyjnego - mówił prezydent.

 

- W takim miejscu każdy z nas pewnie najchętniej by milczał, najchętniej by w ciszy modlił się po swojemu, w ciszy rozważał to wszystko, co jest ważne nie tylko dla poznania zbrodni, dla jej oceny, ale również dla poznania źródeł tak strasznych czynów. Ale tu milczeć nie można - dodał.

 

Prezydent Komorowski podziękował świadkom, którzy przetrwali w warunkach zbrodni hitlerowskich Niemiec i mieli odwagę i siłę dawać świadectwo prawdy. Podziękował także młodym ludziom, którzy obecnie pragną poznawać historię najtragiczniejszych wydarzeń XX w. Podkreślił, że niezwykle ważne jest to, że młodzi ludzie - chcą szukać drogi do świata lepszego, mądrzejszego i piękniejszego.

 

Według Bronisława Komorowskiego, zbrodnie, których symbolem jest Auschwitz, powinny wywoływać - głęboką refleksję, czy te same straszliwe mechanizmy zbrodni nie pulsują także i dzisiaj jakimś życiem ukrytym w naszym współczesnym świecie. Dodał, że właśnie dlatego Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau spełnia niezwykle ważną rolę jako miejsce, które będzie -nie tylko wielkim wyrzutem sumienia, ale także miejscem zbiorowej myśli o przyszłości świata.

 

- W Auschwitz trzeba cały czas pamiętać, aby przyszłość świata budować w oparciu o prawdę, która nawet jeśli jest straszliwie bolesna jest niezbędna do wiedzy o świecie i o nas samych - dodał prezydent Polski.

 

Za istotne uznał także obecność na rocznicowych uroczystościach prezydenta Niemiec. - To chyba pierwsze tego rodzaju wydarzenie, kiedy prezydenci Polski i Niemiec mogą być razem w tak niezwykłym miejscu (...). To sygnał, że świat idzie w stronę dobra, że pomimo tego strasznego doświadczenia po wielu, wielu latach, ale także po wielu, wielu latach pracy jesteśmy bliżej tego, żeby eliminować ze współczesności narodów, państw i świata te wszystkie straszne rzeczy, które obciążyły i zatruły jadem nienawiści, także bólem straszliwym co najmniej parę pokoleń w naszej części Europy - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz zakończył hołd dla ofiar obozu. Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Christian Wulff ustawili płonące znicze na Pomniku Ofiar Obozu w byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau, oddając hołd pomordowanym.

 

Prezydentom towarzyszyli byli więźniowie. W ten symboliczny sposób zakończyły się czwartkowe uroczystości związane z 66. rocznicą wyzwolenia Auschwitz.

 

Złożenie hołdu ofiarom niemieckiego obozu poprzedziły modlitwy: żydowska i chrześcijańska.

 

 

(PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.