Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 29 sierpnia 2010

"Stoczniowe dźwigi są naszą polską statuą wolności"

Obchody 30. rocznicy powstania   |   Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie Obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" w Szczecinie

- Warto było uczestniczyć w ruchu Solidarności, warto było ryzykować, warto było zachowywać się przyzwoicie nie dla siebie, ale dla Polski, dla nas wszystkich - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas niedzielnych obchodów 30-lecia Solidarności w Szczecinie.
Zobacz także: Odznaczenia w rocznicę powstania "Solidarności"
- Cieszę się, że mogę zwrócić się do tych wszystkich, którzy przybyli na obchody szczecińskie, obchody 30-lecia Solidarności oraz do tych całych 10 milionów, bo tyle nas było wtedy, kiedy Solidarność się rodziła, kiedy toczyła swoją wspaniałą zwycięską walkę o wolność nas wszystkich - mówił prezydent Komorowski.

Dodał, że dziś możemy z dumą i radością czcić pamięć heroicznej walki o obalenie złego systemu. - I możemy z dumą wspominać to, że udało się wtedy znaleźć metodę działania, która zagwarantowała nie tylko zwycięstwo, ale zagwarantowała również mądrą zmianę. Możemy czcić i wspominać te dni, które zaowocowały wtedy porozumieniami; porozumieniami, które stały się fundamentem trzeciej Rzeczypospolitej - podkreślił Komorowski.

Dlatego też - jak zaznaczył prezydent - z największą satysfakcją wręczył odznaczenia ludziom zasłużonym w trudnym okresie heroicznej walki o wolność; ludziom, którzy swoim życiem, swoją postawą, swoimi czynami świadczyli, że Polska chce skutecznie i potrafi skutecznie dobijać się praw ludzkich, praw obywatelskich - praw niezbywalnych narodu, jakim jest prawo do wolności, suwerenności, do demokracji. - Polska pamięta o ludziach zasłużonych. Polska pamięta także o tamtych trudnych i wspaniałych dniach - mówił Komorowski.

Prezydent podkreślił też, że dzisiaj stojąc przed pomnikiem wolności przypominającym czasy, gdy lała się polska krew, stoimy gdzieś w pobliżu polskiej statuy wolności. - Nie tylko Amerykanie mają statuę wolności, ale my też mamy swoją wielką, wspaniałą statuę wolności, a tą statuą wolności są przecież portowe i stoczniowe dźwigi, które widać z daleka, które świadczą o tym, że potrafiliśmy wznieść Polskę wysoko, że potrafimy dostrzec także to wszystko, co boli, niepokoi; to wszystko, co jest troską państwa polskiego, troski każdego przeciętnego człowieka  - powiedział Komorowski.

1, 2, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu