przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 17 kwietnia 2011

Obchody Niedzieli Palmowej z udziałem Pary Prezydenckiej

Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej   |   Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka na uroczystościach Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej

Z udziałem Pary Prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich w Lipnicy Murowanej (woj. małopolskie) rozpoczęły się przed południem uroczystości Niedzieli Palmowej. W trakcie święta prezydent wręczył nagrody w konkursie lipnickich palm i rękodzieła artystycznego.

Bronisław i Anna Komorowscy wzięli udział w tradycyjnej procesji z palmami z miejscowego kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła na rynek.

Witając zebranych, prezydent powiedział, że Niedziela Palmowa kojarzy się ze świętem radosnym, ze wszystkim co jest piękne i pełne nadziei w naszym życiu. - Niedzieli Palmowej w Polsce towarzyszy tak piękny obyczaj jak ten konkursu palm, które są przecież dowodem nie tylko na mocną, żywą wiarę, ale także są dowodem głębokiego przekonania, że świat może być barwny, że świat może być dobry, że świat może z radością i nadzieją witać dobro tak jak wtedy, w Jerozolimie - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował Lipnicy Murowanej i wszystkim miejscowościom i parafiom w Polsce za troskę o ten narodowy obyczaj i powiązanie go z liturgią, z tradycją Kościoła. - Nie wiem jak to było za czasów Łokietka, bo jak wiemy założył Lipnicę, pewnie palmy też były, ale na pewno były mniejsze, na miarę pewnie króla Łokietka. Dzisiaj robią wrażenie swoja wysokością, chęcią pięcia się w górę aż ku niebu i budzą absolutny szacunek i wielką, wielką radość - podkreślił prezydent.

Po poświęceniu palm procesja przeszła do kościoła na mszę św.

Po nabożeństwie para prezydencka uczestniczyła w rozstrzygnięciu 53. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

Najpiękniejszą i jednocześnie najwyższą palmę wykonał Zbigniew Urbański z Lipnicy Murowanej, który wygrał konkurs także przed rokiem. Jest to najwyższa konstrukcja w dziejach lipnickiej imprezy - ma 36 m i 4 cm wysokości

Prezydent, wręczając nagrody, powiedział, że jest pełen uznania dla konstruktorów palm i pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu. - Życzę państwu poczucia, że coś pięknego się tutaj od lat dzieje, i że z tego pięknego obyczaju korzystają, tym pięknym obyczajem cieszą się, także mieszkańcy innych gmin, miast i regionów w Polsce - powiedział Bronisław Komorowski.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono w sumie 86 palm wielkanocnych w trzech kategoriach. W kategorii palm średnich zwyciężył Jakub Groń, a palm niskich - Maria Krzyszkowska. Laureaci otrzymali ufundowane przez prezydenta nagrody rzeczowe oraz wycieczki rodzinne do Warszawy.

Jak podkreślają przedstawiciele gminy Lipnica Murowana, organizowany od 1958 roku konkurs, z małej imprezy lokalnej przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie, ściągające turystów nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy. Jego inicjatorem był zmarły w 1999 roku Józef Piotrowski.

Celem konkursu jest wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Corocznie do rywalizacji zgłaszanych jest po kilkadziesiąt palm, z których najwyższe mają po ponad 30 metrów.


Palmy oceniane są przez plastyków i etnografów w kilku kategoriach. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku.(PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.