przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 14 maja 2011

Prezydent na obchodach 20-lecia Straży Granicznej

Prezydent RP z wizytą w Gdańsku   |   Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku Prezydent RP z wizytą w Gdańsku

 Podczas wizyty w Gdańsku Prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach 20-lecia utworzenia Straży Granicznej.

 

W swoim przemówieniu prezydent podziękował wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej za owocną, dwudziestoletnią służbę w ochronie polskich granic, a od 2004 r. także granic Unii Europejskiej. Życząc formacji sukcesów w przyszłości prezydent podkreślił, że służba pograniczników jest trudna, odpowiedzialna i często ryzykowna.

 

W pełni uzasadnione jest miejsce tej uroczystości – bo to przecież Gdańsk jest symbolem uporczywego trwania przy morzu i pilnowania polskich granic. To tu wreszcie rozpoczął się proces odzyskiwania przez Polskę wolności – mówił prezxydent Komorowski podczas uroczystości na Targu Węglowym, na które zaproszono też przedstawicieli jednostek straży granicznych sąsiednich państw.

 

Wcześniej Bronisław Komorowski wręczył nominacje generalskie oraz promocje na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszom Straży Granicznej.

 

Podczas briefingu po uroczystości minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller ocenił, że nasza Straż Graniczna należy do tych, które najskuteczniej bronią zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

 

W trakcie uroczystości na Targu Węglowym odbył się także przelot samolotów należących do Straży Granicznej.

 

Straż Graniczna została powołana ustawą z 12 października 1990 r., a swoją działalność rozpoczęła 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. W skład Straży Granicznej wchodzi Komenda Główna oraz dziesięć oddziałów w Kętrzynie, Białymstoku, Chełmie, Przemyślu, Nowym Sączu, Raciborzu, Kłodzku, Krośnie Odrzańskim, Gdańsku i Warszawie. Formacja posiada także trzy ośrodki szkoleniowe. Podlegająca MSWiA Straż Graniczna wykonuje zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. Służy w niej 15 tys. funkcjonariuszy.

 

Po uroczystości na Targu Węglowym prezydent Bronisław Komorowski zwiedził w Gdańskiej Stoczni Remontowej remontowany zabytkowy żaglowiec „Generał Zaruski” ufundowany w 1939 r. przez polską Ligę Morską i Kolonialną.

 

(PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.