przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 22 maja 2011

Prezydent z wizytą w Tumie

Prezydent z wizytą w Tumie
Prezydent z wizytą w Tumie
Prezydent z wizytą w Tumie
Prezydent z wizytą w Tumie
Prezydent z wizytą w Tumie
Prezydent z wizytą w Tumie
Prezydent z wizytą w Tumie

Prezydent Bronisław Komorowski przyjechał w niedzielę do Tumu koło Łęczycy, by wziąć udział w uroczystości z okazji 850-lecia konsekracji miejscowej archikolegiaty.

 

Obchody rozpoczęła msza święta, której przewodniczył prymas senior, kard. Józef Glemp, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Po jej zakończeniu prezydent Bronisław Komorowski wraz nuncjuszem apostolskim w Polsce Celestino Migliore odsłonili kamień upamiętniający 850-lecie tumskiej świątyni.

 

Prezydent podkreślił, że uroczystość 850-lecia istnienia Archikolegiaty w Tumie pod Łęczycą to "wielka chwila dla ziemi łęczyckiej, ale też dla całej Polski". Jak dodał, jest to jeden z najstarszych kościołów w Polsce.


- Tu, w Tumie pod Łęczycą, niewątpliwie można dotknąć jednego z tych miejsc, gdzie się czuje fundament państwa polskiego, fundament opary o tradycje chrześcijańskie; gdzie czuje się siłę tego szczególnego związku, który zbudował naszą współczesność - powiedział prezydent.


Jak zaznaczył, historia ma jednak wtedy sens, jeżeli ludzie współcześni starają się wyciągać z niej wnioski. - Warto więc zerkać w tę historię także i tutaj, w Tumie pod Łęczycą - powiedział. Zwrócił uwagę, że w 1161 r. przy okazji konsekracji Archikolegiaty Łęczyckiej doszło do zjazdu wszystkich książąt piastowskich z Polski podzielonej już wtedy na dzielnice.


- Piastowie nie byli niewiniątkami, ale przyjechali tu wszyscy, aby cieszyć się z tego niezwykłego miejsca i wszyscy znaleźli swoje miejsce także tu w Tumie, w kościele polskim. Chciałbym i tę naukę dać nam wszystkim pod rozwagę - powiedział Bronisław Komorowski.


Archikolegiata w Tumie to jeden z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. Wybudowana została w latach 1141-1161 na miejscu wcześniej istniejącego tu opactwa benedyktyńskiego. Fundamenty dawnego opactwa zostały odkryte w latach 1954-1956 w czasie odbudowy kolegiaty tumskiej. (PAP/ inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.