Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 1 września 2010

Prezydent na Westerplatte: Tutaj runął świat

Prezydent Bronisław Komorowski na Westerplatte   |   Prezydent Bronisław Komorowski na Westerplatte Prezydent Bronisław Komorowski na Westerplatte

- Tutaj runął świat, 71 lat temu wywróciło się wszystko, co było podstawą egzystencji narodów, państw, ludzi - mówił w środę rano na Westerplatte prezydent Bronisław Komorowski.

W środę rano prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Westerplatte - mówił prezydent - to ważny skrawek polskiej ziemi, ważny dla polskiego doświadczenia, ważny z punkty widzenia polskiej dumy i honoru.

Podkreślił, że jest to także ważny kawałek ziemi europejskiej, oraz że Westerplatte jest również ważnym źródłem szczególnego doświadczenia nie tylko dla Polaków i Niemców, ale i całej Europy.- Tutaj runął świat, 71 lat temu wywróciło się wszystko, co było podstawą egzystencji narodów, państw ludzi - powiedział Bronisław Komorowski.

Ale - jak mówił prezydent - w Gdańsku, na polskim wybrzeżu też jest ten szmat ziemi, od którego rozpoczęła się skuteczna walka, skuteczna droga ku wolności.

Dziś możemy czuć się bezpieczniejsi

- Westerplatte było jednym z tych doświadczeń, które legło u podstaw determinacji w budowie nowego, lepszego świata europejskiego - mówił prezydent Bronisław Komorowski .

Wspominając wydarzenia sprzed 71 lat - powiedział prezydent - warto widzieć w nich również potwierdzenie mądrości ojców założycieli Unii Europejskiej, którzy przecież mówili: nie było Europy, była wojna, ta wojna, która tu się rozpoczęła.

- To doświadczenie, także tu z Westerplatte, było doświadczeniem, które legło u podstaw determinacji w budowie nowego, lepszego świata europejskiego, w którym sąsiedzi nie muszą się siebie bać nawzajem, kiedy siła integracji, tego co wspólne powoduje, że wszyscy czują się bezpieczniejsi - powiedział prezydent Komorowski.

- Nie było Europy, była wojna, dzisiaj jest Europa, dzisiaj my możemy również czuć się bezpieczniejsi, możemy lepiej, skuteczniej zagospodarowywać i polską wolność i możemy odważniej myśleć o bezpieczeństwie i o mądrym zagospodarowywaniu wolności całej Europy - mówił prezydent.

- Możemy razem czuć się bezpieczni: jest Europa, wojna jest doświadczeniem historycznym - powiedział Komorowski. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu