Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 31 sierpnia 2010

"Solidarność to wolność, Lech Wałęsa i 10 mln ludzi"

Rocznicowy koncert w Gdańsku   |   Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku Rocznicowy koncert w Gdańsku

- Solidarność to wolność, to Lech Wałęsa, to 10 milionów ludzi, którzy 30 lat temu stanęli po słusznej stronie - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas wieczornego koncertu z okazji 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

 

- Kochani, Solidarność to wolność, wolność to jest radość z bycia wolnym człowiekiem, wolnym niepodległym państwem, wolnym narodem. Solidarność to Lech Wałęsa, to te 10 milionów ludzi, którzy 30 lat temu stanęli po stronie wolności, po stronie Solidarności, po stronie słusznej - podkreślił prezydent Komorowski.

Jak dodał, mamy się z czego cieszyć. - Czasami jest tak, że różne trudności dnia codziennego zasłaniają, przeszkadzają w zobaczeniu tego, co wielkie i piękne, tak było zawsze - zaznaczył.

Prezydenci wręczyli Medale Wdzięczności

Podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa wręczyli czterem osobom z Francji, Szwecji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, które w latach 80. XX w. wspierały Solidarność, Medale Wdzięczności.

Wyróżnienie to ustanowiło w grudniu 2009 r. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Przeznaczono to odznaczenie dla obcokrajowców wspierających przed laty Polaków w walce o odzyskanie wolności. Do ECS wpłynęło ok. 500 wniosków o wyróżnienie medalem.

Kapituła Medalu Wdzięczności, w której skład wchodzą m.in. Lech Wałęsa jako przewodniczący, Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk i Bogdan Lis, uhonorowała 325 osób z całego świata, w tym 20 pośmiertnie.

We wtorek osobiście medale odebrały cztery osoby: Jacky Challot (Francja), Thomas Johansson (Szwecja), Karin Wolff (Niemcy) oraz Donna Baranski-Walker (USA).

Jacky Challot po ogłoszeniu w Polsce stanu wojennego zorganizował manifestację przed ambasadą Polski w Paryżu. Przewoził ciężarówką do Polski żywność, lekarstwa; w podwójnych ścianach samochodu woził też wydawane na emigracji książki i broszury, powielacze i farby dla podziemnych drukarzy, a także nadajniki radiowe.

Jeden z przemytów został przechwycony przez polskich celników. Sąd w Świnoujściu skazał go na dwa lata więzienia, grzywnę oraz przepadek mienia - spalenie 800 książek wydanych przez paryską "Kulturę". Po trzech miesiącach pobytu w więzieniu w Szczecinie Challot został "wykupiony" przez francuskie władze.

48-letni Thomas Johansson jest byłym mistrzem świata i medalistą olimpijskim w zapasach w wadze ciężkiej. Wykorzystując swoją popularność, organizował transporty z darami z Haparandy do Polski. Wyjeżdżając na międzynarodowe zawody przewoził także korespondencję działaczy polskiego podziemia.

Karin Wolff już w czasach NRD uchodziła za zasłużoną tłumaczkę literatury polskiej. W 1981 roku wraz z matką wysyłała do Polski dary i papier do drukowania. Debiutem translatorskim Wolff w literaturze dla dorosłych były listy więzienne Krystyny Wituskiej "Na granicy życia i śmierci".

Donna Baranski-Walker po odczycie o sytuacji w Polsce po wprowadzeniu stanu wojennego w akademiku Uniwersytetu Chicago, wstała i zawołała: "Samo mówienie nie pomoże. Zacznijmy działać". W taki sposób powstał komitet Support of Solidarity (SOS), do którego dołączyli jeszcze m.in. Ewa i Józef Blass, Ewa i Jan Schorr oraz Witold Wojciechowski. Działający przez siedem lat SOS był jedną z najbardziej skutecznych amerykańskich organizacji wspomagających podziemną Solidarność.

Na awersie Medalu Wdzięczności, projektu gdańskiej rzeźbiarki Dobrochny Surajewskiej, w 43 językach, m.in. polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, japońskim, greckim, litewskim, wybito słowo "dziękuję". (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu