przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 30 czerwca 2011

Prezydent Bronisław Komorowski w Białymstoku

Prezydent wręczył sztandar 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu
Prezydent wręczył sztandar 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu

Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek sztandar 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu. Uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki, na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Sztandar ufundowany został przez mieszkańców Białegostoku i regionu.

 

Po zakończeniu ceremoniału prezydent Komorowski mówił, że sztandar jest dowodem szczególnych związków między wojskiem a społeczeństwem. Mówił też o symbolice sztandaru, na którym widać orła w koronie, laury związane z tradycją jednostek - poprzedników pułku oraz hasło "Bóg, honor, ojczyzna".

Prezydent mówił, że wojska rozpoznawcze to "szczególny rodzaj żołnierzy, szczególne zadania, szczególne jednostki". - Dzisiaj, służąc w armii w pełni profesjonalnej, w dalszym ciągu trzeba szukać źródeł siły w sobie samym, także w pięknej tradycji, której symbolem jest i będzie zawsze sztandar wojskowy - mówił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent Komorowski odsłonił też tablicę pamiątkową dedykowaną honorowemu obywatelowi Białegostoku - ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Tablica znajduje się na budynku dawnej szkoły powszechnej nr 11, do której w latach 1926-33 uczęszczał Ryszard Kaczorowski - napis na tablicy mówi właśnie o tym.

Bronisław Komorowski wspominał Ryszarda Kaczorowskiego przede wszystkim jako "druha Ryszarda Kaczorowskiego" i tego prezydenta Polski na emigracji, który podjął odważną, jak na ówczesne "uwarunkowania", decyzję o przekazaniu Polsce symboli polskiej ciągłości państwowej, przechowywanych w Londynie, takich jak: pieczęcie, insygnia, dokumenty oraz proporzec prezydenta II RP Ignacego Mościckiego, który teraz towarzyszy uroczystościom przekazywania władzy kolejnym prezydentom niepodległej Polski.

Nawiązując do uroczystości wręczenia sztandaru i znaczenia symboli Bronisław Komorowski mówił, że postać prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego jest takim sztandarem wysoko wzniesionym. Mówił, że to postać, która zawsze budziła ogromną sympatię, życzliwość i podziw. - Przez umiejętność przetrwania samemu i przeniesienia świata wartości i nigdy niesprzeniewierzenia się temu światu wartości, który wyznawał, którego się uczył tutaj, w Białymstoku - mówił prezydent.

Bronisław Komorowski poinformował, że zamierza przeprowadzić zmiany w wystroju Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, by zaprezentować w nim ekspozycję związaną z "ideowymi wątkami tradycji Polski". Powiedział, że jednym z najważniejszych elementów będzie właśnie proporzec prezydenta Mościckiego "przypominający o ciągłości państwa polskiego, ciągłości władzy prezydenckiej i ciągłości szacunku Polaków do własnego państwa". Bronisław Komorowski dodał, że od kilku tygodni proporzec znajduje się w sieni wielkiej Pałacu Prezydenckiego.(PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.