przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 9 lipca 2011

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel   |   Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Angelą Merkel

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę na ul. Długiej w Gdańsku  Kanclerz Niemiec. Angela Merkel wraz z mężem - prof. chemii kwantowej Joachimem Sauerem, przybyła na Pomorze z prywatną wizytą, na zaproszenie polskiego prezydenta.

 

W trakcie spaceru, który rozpoczął się na dziedzińcu gdańskiej Katowni, pary prezydencka i kanclerska przeszły ulicami gdańskiego Głównego Miasta, po drodze oglądając m.in. Dwór Artusa oraz Bazylikę Mariacką, której wieża przeszła ostatnio generalny remont.

Niespodziewanie goście zaszli też do, mieszczącego się przy ul. Długiej, Domu Uphagena - typowej mieszczańskiej kamienicy z XVIII wieku, w której dziś mieści się muzeum. Przechodząc ulicą Mariacką, Angela Merkel przystanęła na chwilę przy jednym ze stoisk z bursztynem i zamieniła kilka słów ze sprzedawcą. Kanclerz rozmawiała też ze spotkanymi po drodze turystami z jej kraju.

 

Minister Sławomir Nowak powiedział dziennikarzom, że w sobotę dojdzie też do spotkania "w sześcioro oczu"; wieczorem w prezydenckiej rezydencji w Półwyspie Helskim na kolacji spotkać mają się: para kanclerska Angela Merkel z mężem, para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy i para premierowska - Donald Tusk z żoną Małgorzatą.

 

Po trwającym ok. 50 minut spacerze ulicami historycznego centrum miasta oba małżeństwa zatrzymały się w jednej z kawiarni na Długim Targu, gdzie prezydent Komorowski wypił piwo, a pozostali goście - wodę mineralną oraz gdańską wódkę Goldwasser.

Następnie obie pary wsiadły na łódź Marynarki Wojennej zacumowaną przy Długim Pobrzeżu i odpłynęły do ośrodka prezydenckiego na Półwyspie Heskim, gdzie spędzą weekend.

 

Merkel łączą z Gdańskiem szczególne prywatne więzi; to w tym mieście w 1928 roku urodziła się jej matka.

 

Jak poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, kanclerz Niemiec pozostanie wraz z mężem na polskim wybrzeżu do niedzieli.

 

Prezydent Komorowski pytany w piątkowym wywiadzie w Polsat News, czego będą dotyczyły rozmowy z kanclerz Niemiec, zaznaczył, że będzie to wizyta prywatna, więc nie ma "agendy politycznej".

 

- Ale oczywiście są takie tematy, które same się narzucają, oprócz rozmów czysto prywatnych, to pewnie są i kwestie europejskie, i kwestie stosunków polsko-niemieckich - powiedział prezydent Komorowski.

 

W opinii prezydenta, tego rodzaju spotkania zawsze są okazją do zacieśnienia osobistych kontaktów i współpracy. - Co się zawsze opłaca w wymiarze kontaktów międzypaństwowych również. Cieszę się na tę wizytę, mam nadzieję, że ona będzie miała przede wszystkim ten wymiar prywatny, także odpoczynku pani kanclerz - powiedział Bronisław Komorowski. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.