przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 lipca 2011

Prezydent w Armenii o Partnerstwie Wschodnim

Prezydenci Polski i Armenii podczas spotkania w Erywaniu   |   Prezydenci Polski i Armenii podczas spotkania w Erywaniu Prezydenci Polski i Armenii podczas spotkania w Erywaniu Prezydenci Polski i Armenii podczas spotkania w Erywaniu

 Prezydenci Polski i Armenii rozmawiali w czwartek w Erywaniu m.in. o problemie Górskiego Karabachu, a także o programie Partnerstwa Wschodniego.


Prezydent Armenii Serż Sarkisjan uważa, że Górski Karabach powinien uzyskać gwarancje bezpieczeństwa. W ocenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zaangażowanie Zachodu w rozwiązywanie problemu terenów spornych należy powiązać z wygaszaniem konfliktu.


Górski Karabach jest ormiańską enklawą formalnie należącą do Azerbejdżanu, ale faktycznie znajdującą się poza kontrolą władz w Baku. W latach 1988-94 był terenem krwawych walk ormiańsko-azerskich. Zobacz także: Prezydent złożył kwiaty przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa Ormian


- Polska opowiada się za rozstrzyganiem kwestii narodowościowych i granicznych z poszanowaniem dwóch zasad: zasady nienaruszalności terytorialnej, nienaruszalności granic i zasady samostanowienia narodów - podkreślił Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z Sarkisjanem, pytany przez gruzińskie media o pomoc UE dla reform w Górskim Karabachu.


Jak mówił, takie jest polskie doświadczenie. - W naszej historii wielokrotnie musieliśmy upominać się o jedną i drugą zasadę - dodał.


Jako pozytywne ocenił Komorowski "reformy zachodzące w tych krajach, także w zakresie mentalności". - Procesem pozytywnym są rozmowy i dążenie do realizacji planu pokojowego, rozwiązania narosłych problemów - dodał. - Kwestie zaangażowania świata zachodniego w rozwiązywanie problemu terenów spornych należy ściśle wiązać z postępem w zakresie wygaszania konfliktu - uważa Bronisław Komorowski.


W ocenie Sarkisjana, Górski Karabach "dąży do tego, by działać zgodnie ze standardami międzynarodowymi", co - według prezydenta Armenii - potwierdzają ostatnio przeprowadzone wybory.

 

Komorowski zaznaczył, że Polska "życzy jak najlepiej Armenii w jej drodze do integracji europejskiej". - To najważniejsza gra, jaką Armenia może stoczyć - podkreślił.


Polski prezydent dodał, że liczy na aktywną obecność Armenii podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego pod koniec września w Warszawie. - Partnerstwo Wschodnie stwarza wiele możliwości, z których chciałbym podkreślić jedną: możliwość szkolenia i kształcenia kadr urzędniczych - powiedział Komorowski.

 

Zwrócił uwagę, że w ramach programu Partnerstwa Wschodniego każdy z krajów może proponować konkretne projekty. - Są pieniądze w ramach Partnerstwa przeznaczone na realizację programów i projektów, które mieszczą się w pomocy w przeprowadzaniu odpowiednich reform w państwach uczestniczących w tym programie - zaznaczył polski prezydent.


- Na szczycie Partnerstwa Wschodniego będzie odpowiedni moment, by dokonać oceny osiągnięć projektu, jakim jest Partnerstwo, a także oceny stopnia wykorzystania możliwości i zaawansowania poszczególnych krajów - powiedział Komorowski. Jak dodał, będzie to też okazja do podkreślenia stanowiska Polski, że "przyjmując nowe wyzwania UE powinna pamiętać o starych zobowiązaniach i starych celach strategicznych, a do tych należy sąsiedztwo na wschodzie" - podkreślił.

 

Podczas oficjalnej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego przedstawiciele Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podpisali umowę z rządem Armenii, w ramach której Polska wyprodukuje paszporty i blankiety elektronicznych dowodów osobistych dla Armenii. - Jestem pewny, że to będzie sygnał działający w obie strony. Obywatele Armenii z satysfakcją będą nosili dumny paszport własnego kraju, wyprodukowany w Warszawie - mówił Bronisław Komorowski w Erywaniu. Jak podkreślił, ten kontrakt będzie "dowodem dla firm polskich, że warto inwestować" i "warto być obecnym także na rynku w Armenii". Zachęcał też ormiańskie firmy do zainteresowania się Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. (PAP)
  

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.