przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 września 2011

Prezydent w Nowym Jorku

Prezydent udał się do Nowego Jorku   |   Prezydent udał się do Nowego Jorku Prezydent udał się do Nowego Jorku Prezydent udał się do Nowego Jorku Prezydent otworzył sesję nowojorskiej giełdy papierów wartościowych Prezydent otworzył sesję nowojorskiej giełdy papierów wartościowych Prezydent otworzył sesję nowojorskiej giełdy papierów wartościowych Prezydent otworzył sesję nowojorskiej giełdy papierów wartościowych

W środę ok. godziny 17.00 czasu miejscowego samolot rejsowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim, Pierwszą Damą i polską delegacją wylądował na lotnisku w Nowym Jorku. - Chciałem serdecznie podziękować wszystkim współpasażerom za podróż przez Atlantyk, podziękować też kapitanowi i całej załodze, że nas szczęśliwie dowieźli na miejsce - pożegnał się prezydent Komorowski.

 

Wizyta na nowojorskiej giełdzie

 

W czwartek rano prezydent otworzył sesję giełdy papierów wartościowych. Rozmawiał też z szefem giełdy Duncanem L. Niederauerem. - Spotkanie na nowojorskiej giełdzie to doskonała okazja do wykazania naszego dorobku, naszej dobrej sytuacji ekonomicznej - powiedział prezydent. Wyraził nadzieję, że polsko-amerykańska współpraca gospodarcza będzie umacniała też współpracę polityczną. - Liczymy na współpracę giełdy warszawskiej i nowojorskiej – mówił Bronisław Komorowski.

  Zobacz także: Prezydent: Polska bliżej zniesienia wiz do USA Prezydent oddał hołd strażakom-bohaterom 11 września Prezydent spotkał się z Polonią

Później w programie "Gość Jedynki" w TVP prezydent przyznał, że to giełda amerykańska i cały system giełdowy świata zachodniego przeżywają trudny moment. - Ale - wydaje się, że jedno jest pewne: giełda nowojorska jest, będzie - niezależnie od problemów, które przed nią stoją - zawsze centrum finansów światowych i warto, abyśmy o tym pamiętali - zaznaczył. 

 

Bronisław Komorowski dodał, że odbyły się rozmowy z szefostwem giełdy na temat perspektyw współpracy giełdy warszawskiej i nowojorskiej oraz z częścią biznesu amerykańskiego zainteresowaną lokowaniem kapitału w Polsce. - To cieszy, jeśli można z dumą i z wiarą w to, co się mówi, mówić o sukcesach gospodarczych Polski i pokazywać Polskę,  jako obszar atrakcyjny z punktu widzenia szans gospodarczych, bo dzisiaj pozytywnie się wyróżniamy, także na tle tych spadków notowań giełd światowych - ocenił. Czytaj również: http://www.msp.gov.pl/portal/pl/29/18204/Wizyta_Prezydenta_Rzeczypospolitej_Polskiej_na_Gieldzie_Nowojorskiej_NYSE.html

 

Prezydent zaznaczył, że Polska jest cząstką systemu światowego i zjawiska kryzysowe na giełdach świata zachodniego muszą się negatywnie odbyć na naszym kraju. - Ale dziś możemy mówić z dużą ufnością, że na tle innych polska gospodarka jawy się jako zdrowa, rozwijająca się w dalszym ciągu.

  Zobacz także: Wystąpienie prezydenta na 66. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Około godziny 15.00 (21.00 polskiego czasu) Bronisław Komorowski zabrał głos podczas 66. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.(PAP, inf. własna) 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.