przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 września 2011

Prezydent oddał hołd strażakom-bohaterom 11 września

Prezydent w Muzeum Straży Pożarnej na dolnym Manhattanie   |   Prezydent w Muzeum Straży Pożarnej na dolnym Manhattanie Prezydent oddał hołd strażakom-bohaterom 11 września Prezydent oddał hołd strażakom-bohaterom 11 września Spacer po Nowym Jorku Spacer po Nowym Jorku Spotkanie z prezydentem Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w czwartek rano (czasu USA) Muzeum Straży Pożarnej na dolnym Manhattanie. Złożył tam hołd bohaterskim strażakom, którzy zginęli ratując ludzi w czasie ataku terrorystycznego 11 września 2001 r.
Zobacz także: Wystąpienie prezydenta na 66. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent: Polska bliżej zniesienia wiz do USA Prezydent w Nowym Jorku Prezydent spotkał się z Polonią
Prezydent złożył wieniec przy ścianie pamięci ze zdjęciami wszystkich 343 strażaków nowojorskich, którzy zginęli ratując ludzi uwięzionych w płonących po uderzeniu samolotów wieżowcach WTC. Wśród poległych byli strażacy polskiego pochodzenia.

Po muzeum oprowadzał prezydenta Stanisław Trojanowski, emerytowany strażak, jeden z pierwszych, którzy 11 września dotarli na miejsce ataku, do Strefy Zero.

O swoich przeżyciach tego dnia opowiadała także prezydentowi Julia Bergman, która pracowała na 86. piętrze północnej wieży WTC. Udało się jej zejść po schodach na dół i opuścić budynek, zanim się zawalił.

W krótkim wystąpieniu prezydent RP przypomniał, że Polska solidaryzowała się z Ameryką w czasie bezprecedensowego ataku. - Polska przyjaźń dla USA w tym trudnym momencie wyraziła się tym, że myśleliśmy pełni niepokoju o całym tym dramacie, obserwując go z bardzo daleka. Myśleliśmy też z ogromną dumą, że wśród strażaków i policjantów nowojorskich są nasi rodacy albo osoby pochodzenia polskiego - powiedział.

- Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim Polakom i osobom polskiego pochodzenia, które dały wtedy wyraz przyjaźni polsko-amerykańskiej w tym dramatycznym momencie - dodał.

W obecności rodzin niektórych poległych 11 września strażaków przedstawicielka policji nowojorskiej wręczyła Bronisławowi Komorowskiemu pamiątkową odznakę.

Po wizycie w muzeum prezydent udał się do siedziby ONZ. Na lunchu spotka się tam z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Na godz. 15 (czasu miejscowego) zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Komorowskiego na sesji Zgromadzenia Ogólnego. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.