Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 września 2010

Prezydent rozmawiał z Angelą Merkel

Prezydent z pierwszą oficjalną wizytą w Berlinie   |   Spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel Konferencja na pokładzie samolotu Powitanie na lotnisku w Berlinie Powitanie na lotnisku w Berlinie Spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel Spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel Spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w piątek w Berlinie, że w trakcie rozmowy z kanclerz Angelą Merkel poruszył problemy związane z budową terminalu LNG w Świnoujściu oraz budową Gazociągu Północnego pod Bałtykiem. Według prezydenta, Merkel zapewniła, że sprawy te "idą w dobrą stronę" i są obecnie omawiane na poziomie eksperckim. - W najbliższym czasie znajdą się na poziomie politycznych decyzji, które na pewno będą podyktowane chęcią budowy dobrych relacji polsko-niemieckich - powiedział Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RFN Christianem Wulffem.


W tym tygodniu pojawiły się informacje, że Niemcy mają wątpliwości dotyczące oddziaływania na środowisko naturalne po ich stronie granicy planowanego w Świnoujściu terminalu LNG, co może wpłynąć na uruchomienie przez Komisję Europejską 80 mld euro dotacji na tę inwestycję. Polski rząd zapewnił jednak, że prace nad inwestycją przebiegają zgodnie z harmonogramem i nie jest ona zagrożona.


Polska z kolei zgłasza zastrzeżenia do planowanej trasy przebiegu rosyjsko-niemieckiego gazociągu pod Morzem Bałtyckim. Zarząd Polskich Portów Szczecin i Świnoujście uważa, że ułożenie rury na głębokości 17,5 metra na odcinku, w którym gazociąg przecina tor podejściowy do portu Świnoujściu, zablokuje rozwój tego portu w przyszłości.


Podczas piątkowej rozmowy Komorowski i Merkel opowiedzieli się za rozbudową współpracy między obu krajami. Cytowany przez agencję dpa rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że prezydent Komorowski i kanclerz Niemiec byli zgodni co do tego, że "istnieje dobra szansa dalszego pogłębienia i tak pomyślnie się układających stosunków".


Merkel z zadowoleniem przyjęła propozycję Komorowskiego w sprawie zintensyfikowania prac Trójkąta Weimarskiego w celu rozwijania współpracy Niemiec, Francji i Polski.


Tematem rozmowy było też - jak powiedział Seibert - umocnienie stosunków Unii Europejskiej z Ukrainą i Rosją. Komorowski "podkreślił europejską orientację swojego kraju, którą chce jeszcze umacniać". Ponadto chce, na wzór niemiecko-polskiego pojednania, wdrożyć analogiczny proces z Rosją - mówił rzecznik.


Jeszcze w drodze do Berlina Bronisław Komorowski powiedział polskim dziennikarzom, że Polska powinna być zainteresowana tym, by jak najczęściej rozmawiać z partnerami o stosunkach z Rosją. - Polska konsekwentnie oczekuje, że strona niemiecka będzie z nami konsultowała działania, jakie podejmuje w relacjach z Rosją - prezydent. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu