przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 września 2011

Prezydent spotkał się z Polonią

Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Polonią   |   Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Polonią Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Polonią Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Polonią Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Polonią Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Polonią Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Polonią

Zobacz także: Wystąpienie prezydenta na 66. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent oddał hołd strażakom-bohaterom 11 września Prezydent w Nowym Jorku Prezydent: Polska bliżej zniesienia wiz do USA W czwartek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Polonią w Nowym Jorku i odznaczył jej przedstawicieli.

 

Wraz z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim prezydent wziął udział w uroczystym przekazaniu dwóch obrazów Juliana Fałata - "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach". Obrazy pochodzące ze zbiorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, zaginęły w czasie II wojny światowej. O powrocie obrazów do Polski zdecydował sąd w Nowym Jorku, który 16 sierpnia wydał pozytywną decyzję w tej sprawie. Obrazy wrócą wkrótce do Polski zgodnie ze specjalną procedurą; trafią do Muzeum Narodowego w Warszawie. Zobacz także: Odznaczenia państwowe dla przedstawicieli Polonii amerykańskiej

 

Prezydent Komorowski żartował, że czuje się "jak na prawdziwym amerykańskim filmie". - Bo było porwanie, nielegalne wywiezienie, aresztowanie dzieł sztuki, a co szczególnie ważne dla filmu byli też tajni agenci i happy end - podkreślił.

 

W czasie uroczystości w konsulacie prezydent Komorowski odznaczył m.in. osoby zasłużone dla stosunków polsko-amerykańskich i polsko-żydowskich, a także zaangażowane w pomoc Polsce w okresie stanu wojennego. Wśród wyróżnionych był też emerytowany strażak Stanisław Trojanowski, który po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku był w jednej z pierwszych ekip, która przybyła na teren World Trade Center. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.