przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 24 września 2011

Prezydent zakończył wizytę w Nowym Jorku

Prezydent na lunchu z przedstawicielami środowisk żydowskich w Nowym Jorku   |   Prezydent na lunchu z przedstawicielami środowisk żydowskich w Nowym Jorku Prezydent na lunchu z przedstawicielami środowisk żydowskich w Nowym Jorku Prezydent na lunchu z przedstawicielami środowisk żydowskich w Nowym Jorku Siedziba Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ Siedziba Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ Spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną wrócił w sobotę po południu z Nowego Jorku do Warszawy.


Bronisław Komorowski wziął udział w 66. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych i rozmawiał sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Spotkał się także m.in. z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. - Staram się być w dialogu i w kontakcie cały czas z prezydentem Janukowyczem - zapewnił Komorowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami. Dodał, że jest to kontakt dotyczący głównie perspektyw europejskich Ukrainy. Zobacz także: "Polska wspiera dialog między Palestyną a Izraelem" Prezydent spotkał się z Polonią Prezydent: Polska bliżej zniesienia wiz do USA Wystąpienie prezydenta na 66. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ


Jak powiedział, wszystko wskazuje na to, że Ukraina będzie stosunkowo szybko gotowa do podjęcia decyzji i zamknięcia negocjacji w sprawie umowy stowarzyszeniowej z UE. - A na tym Polsce zależy - dodał.


Pytany, czy w czasie rozmowy z Janukowyczem pojawiła się kwestia aresztowania byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko, Komorowski powiedział, że "kwestia Tymoszenko jest wydarzeniem istotnym z punktu widzenia wizerunku Ukrainy".


Dodał, że jednym z podstawowych elementów rozmowy z Janukowyczem był także zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie, pod koniec września. - To dla nas ważne, aby szczyt przebiegł w ten sposób, by z tego były konkretne efekty, jeśli chodzi o postęp w procesie uczestnictwa w procesie integracji europejskiej na różnych zasadach krajów na wschód od Polski i na wschód od UE - powiedział Bronisław Komorowski.


W piątek Bronisław Komorowski spotkał się podczas lunchu z przedstawicielami środowisk żydowskich.


Rozmawiał także z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frankiem Spulą.


Jak mówił, wydaje się, że propozycje w sprawie wiz amerykańskich dla Polaków, które zostały zgłoszone do amerykańskiego Kongresu są propozycjami, które mają szanse na sukces i "to poważny". - Trzeba tę propozycję wspierać - dodał.


- Sądzę, że to jest interes wszystkich, aby ta kwestia, niepotrzebnie psująca relacje polsko-amerykańskie, została jak najszybciej zamknięcia – powiedział Bronisław Komorowski.


Po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą w Warszawie pod koniec mają Komorowski mówił, że jest pomysł na zmianę systemu, który decyduje o obowiązywaniu ruchu wizowego i odejście od prewencyjnego odmawiania wiz na rzecz liczenia przypadków złamania przepisów amerykańskich. (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.