przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 7 października 2011

Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

Wylot pary prezydenckiej do Budapesztu   |   Wylot pary prezydenckiej do Budapesztu Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie Prezydent na Uniwersytecie Corvinusa Prezydent na Uniwersytecie Corvinusa Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

Prezydent Polski, a także prezydenci Czech - Vaclav Klaus, Węgier - Pal Schmitt i Słowacji - Ivan Gaszparovicz wystąpili w piątek na budapeszteńskim Uniwersytecie Corvinusa w ramach konferencji "Ekonomiczny potencjał i perspektywy Europy Środkowej".

Jak podkreślał Bronisław Komorowski, zjawiska kryzysowe w UE nie mają swoich źródeł w naszym regionie, tylko w kręgach tzw. starej Unii.

- W negocjacjach nad nową perspektywą budżetową powinniśmy wspólnie opowiadać się za europejską solidarnością. Ważne jest utrzymanie dotychczasowych zasad polityki spójności i stworzenie takich samych zasad wsparcia rolników we wszystkich państwa Wspólnoty - wskazywał Bronisław Komorowski.

Jak powiedział polski prezydent, dzięki przystąpieniu do UE mieliśmy żyć jak w pięknej bajce. - Obecny kryzys boleśnie zweryfikował nadzieje na beztroskie życie - uznał. - Jednak nasze państwa mają coś, co jest bezcenną wartością. Mają doświadczenie przejścia przez największy kryzys, związany nie tylko z transformacją, ale i z bankructwem poprzedniego systemu ekonomicznego.

- Dzisiaj z dumą możemy pokazywać całej Europie rozwiązania, które są efektem naszych odważnych decyzji, które ratują nasze gospodarki lepiej niż gospodarki krajów starej UE - dodał.

Przekonywał, że kryzys czasami sprzyja odważnym decyzjom i szukaniu nowych rozwiązań. - Względny sukces naszych państw w czasie ostatniego kryzysu nie powinien przesłaniać faktu, że UE i jej społeczeństwa znajdują się w punkcie zwrotnym, w być może najtrudniejszym momencie od czasu zapoczątkowania procesu integracji - zauważył prezydent Komorowski.

- Ten kryzys, to nie tylko zagrożenie, ale i szansa na to, by dać nowy impuls procesowi pogłębienia integracji europejskiej - ocenił prezydent Polski.

Przekonywał też, że potrzebne jest poważniejsze niż dotychczas podejście UE do wschodnich sąsiadów.

- Do Unii weszliśmy nie po to, by zamykać drzwi, lecz by zostały one otwarte i stwarzały szanse na pogłębienie obszaru, który będzie bezpieczniejszy, lepszy, bogatszy, silniejszy - podkreślił Bronisław Komorowski.

Nawoływał też, by kraje V4 dążyły do zbudowania "środkowoeuropejskiego patriotyzmu i wzmocnienia środkowoeuropejskiej tożsamości".

 

W sobotę prezydenci będą dyskutować na dwóch sesjach plenarnych, a na zakończenie spotkania wystąpią na wspólnej konferencji prasowej.

 

 

Zobacz także: Prezydent: Mamy identyczne poglądy dot. strategii NATO Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Ostatnie spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w Karlowych Warach. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.