przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 28 listopada 2011

Prezydent z wizytą na Ukrainie

Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni   |   Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni Prezydenci Polski i Ukrainy na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Ukrainie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Ukrainie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Ukrainie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Ukrainie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Ukrainie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Ukrainie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Ukrainie

Prezydenci Polski i Ukrainy Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz wspólnie wmurowali w poniedziałek akt erekcyjny pod budowę  Polskiego Cmentarza Wojennego na leśnym cmentarzysku ofiar komunizmu w Bykowni pod Kijowem. Wraz z aktem erekcyjnym w ziemię w Bykowni wkopano urny z ziemią z Katynia, Kozielska, Ostaszkowa, Miednoje, Starobielska, Charkowa i Warszawy. Zobacz także: Prezydent: Chcemy być przyjaciółmi Ukrainy Prezydent uczcił pamięć Ofiar Wielkiego Głodu Spotkanie z wiceszefem partii Julii Tymoszenko

 

- Wolność trzeba budować na fundamencie prawdy. Wiedzą to w sposób szczególny ci wszyscy, z tej części świata, którzy przetrwali, przeżyli i obalili system totalitarny - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Bykowni. Dlatego - jak podkreślił - tak ważna dla Polaków była walka o prawdę o zbrodni katyńskiej.

 

- Chcieliśmy na prawdzie budować nie tylko własną wolność, ale również relacje z narodami sąsiednimi. Dlatego z ogromną satysfakcją chciałbym wskazać, że nie jest dziełem przypadku to, że dzisiaj razem z prezydentem Ukrainy inaugurujemy budowę tego cmentarza - powiedział prezydent Polski.

 

Wyraził przekonanie, że przyszły cmentarz, to szczególne miejsce pod stolicą Ukrainy, będzie zawsze mówiło, głośno krzyczało nie tylko o bolesnej przeszłości, ale również będzie zachęcało wszystkich do budowania wolności Polski i Ukrainy w ramach integrującej się Europy. - Wolność oparta o prawdę jest najlepszym przesłaniem z myślą o przyszłości - dodał Bronisław Komorowski.

 

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni będzie czwartym cmentarzem katyńskim, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach, które otwarto w 2000 r. Nowa nekropolia upamiętni los ponad 3,4 tys. ofiar zbrodni katyńskiej. Budowa cmentarza ma zakończyć się wiosną 2012 r.

 

Prócz Polaków w Bykowni pogrzebane są ofiary represji komunistycznych, tzw. wrogowie władzy radzieckiej, którzy zginęli przeważnie od strzału w głowę. Pochowani są tam na obszarze ok. 5 hektarów. Badania przeprowadzone w latach 2000-2004 wykazały, że jest to największe na Ukrainie miejsce pochówku ofiar komunizmu. Liczbę spoczywających tam ludzi szacuje się na 100-120 tys.

 

Projekt cmentarza w Bykowni jest zgodny z przesłaniem ideowym pierwszych trzech cmentarzy katyńskich. Przewiduje ołtarz, bramę pamięci z nazwiskami ponad 3,4 tys. ofiar z tzw. listy ukraińskiej i symbole religijne podkreślające wielowyznaniowy charakter II Rzeczpospolitej (będą to krzyż łaciński i prawosławny, gwiazda Dawida i półksiężyc).

 

W Bykowni, podobnie jak na pozostałych cmentarzach katyńskich, zostaną rozmieszczone indywidualne tabliczki - epitafia ofiar, zawierające stopień wojskowy, imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, przydział służbowy, zawód lub funkcję państwową lub społeczną. Wszystkie elementy mają być kamienne, by zapewnić ich trwałość. Projekt ma także uwzględniać m.in. umieszczenie symboli Krzyża Kampanii Wrześniowej i Orderu Virtuti Militari oraz dzwonu. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.