przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 28 listopada 2011

Prezydent: Chcemy być przyjaciółmi Ukrainy

Konferencja prasowa prezydentów Polski i Ukrainy   |   Konferencja prasowa prezydentów Polski i Ukrainy Konferencja prasowa prezydentów Polski i Ukrainy

Prezydenci Polski i Ukrainy, Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz, rozmawiali w poniedziałek w Kijowie o przygotowaniach do grudniowego szczytu Ukraina-UE oraz skazaniu b. premier Julii Tymoszenko, które kładzie się cieniem na relacjach Kijowa i Brukseli.


- Prawdziwych przyjaciół poznajemy także w czasach trudnych. Chcemy być przyjaciółmi Ukrainy, dlatego też szczerze rozmawialiśmy o trudnościach. W tym kontekście mówiliśmy o sprawie Julii Tymoszenko. Jest to kwestia, która wywołuje naszą troskę, szczególnie w związku z przygotowywanym na 19 grudnia szczytem Ukraina-UE - oświadczył prezydent Komorowski na wspólnej konferencji z Janukowyczem. Zobacz także: Prezydent z wizytą na Ukrainie Spotkanie z wiceszefem partii Julii Tymoszenko Prezydent uczcił pamięć Ofiar Wielkiego Głodu


- Chciałbym, by ta sprawa jak najmniej wpływała na stosunki między Ukrainą a UE, jednak są sprawy ważne i najważniejsze. Niewątpliwie do spraw najważniejszych należy perspektywa uczestnictwa Ukrainy w integracji europejskiej - podkreślił polski prezydent.


Bronisław Komorowski zaznaczył, że Ukraina zbliżyła się w ostatnim czasie z UE, m.in. poprzez kończące się negocjacje o umowie stowarzyszeniowej, której ważną częścią jest umowa o strefie wolnego handlu, a politykę integracji europejskiej popiera 65 proc. Ukraińców.


Mówiąc o rozwiązaniu problemu Tymoszenko, polski prezydent przyznał, że wiązał duże nadzieje z planem depenalizacji art. 365. kodeksu karnego, z którego była premier została skazana na 7 lat więzienia. Zdominowany przez prezydencką Partię Regionów parlament Ukrainy uchwalił w połowie listopada ustawę znoszącą karalność za niektóre przestępstwa gospodarcze, jednak paragraf dotyczący Tymoszenko pozostał niezmieniony.


Prezydent Komorowski zapowiedział, że będzie pytał o stosunek do tego planu przedstawicieli opozycji, w tym także przedstawiciela partii Julii Tymoszenko, z którym ma się spotkać wieczorem w polskiej ambasadzie w Kijowie.


- Chodzi o to, aby zachęcać do znalezienia realnego i dobrego wyjścia z sytuacji, a nie tylko eksploatować trudności Ukrainy w tym zakresie. Z nadzieją również przyjmuję słowa pana prezydenta Janukowycza, świadczące o dostrzeganiu problemu warunków przebywania w areszcie przez byłą panią premier - powiedział prezydent.


Prezydent Janukowycz oświadczył wcześniej, że znane mu są oświadczenia adwokatów byłej premier, narzekających na brak odpowiedniej opieki medycznej i warunki przebywania ich klientki w areszcie, w którym przetrzymywana jest od początku sierpnia. - Wydałem polecenie wszystkim instytucjom, które zajmują się tymi kwestiami, by stworzono (Tymoszenko) niezbędne warunki, które będą odpowiadały poziomowi europejskiemu - powiedział.


Z powodu wyroku na Tymoszenko pod znakiem zapytania stoi zaplanowane na grudniowy szczyt parafowanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Przyczyną jest brak reakcji Kijowa na unijne postulaty rozwiązania sprawy b. premier. UE uważa, że wyrok na Tymoszenko zapadł z przyczyn politycznych, i podkreśla, że za tego typu działania byłą premier powinni osądzać wyborcy, a nie sąd. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.