Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 września 2010

B. Komorowski i Ch. Wulff o stosunkach polsko-niemieckich

Prezydent z pierwszą oficjalną wizytą w Berlinie   |   Spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel Konferencja na pokładzie samolotu Powitanie na lotnisku w Berlinie Powitanie na lotnisku w Berlinie Spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel Spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel Spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel

Prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Christian Wulff zapowiedzieli w piątek w Berlinie, że chcą działać na rzecz dalszego procesu zbliżenia i pojednania obu narodów. Okazją ku temu będą obchodzone w przyszłym roku liczne wspólne jubileusze.


- Dla aspiracji Polski do odgrywania istotnej roli w UE niesłychanie ważne są stosunki polsko-niemieckie – powiedział Bronisław Komorowski na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem RFN. - Chcemy planować dobre działania na rzecz dobrych relacji Polski i Niemiec - dodał. Zobacz także: Prezydenci Polski i Niemiec o przyszłej współpracy


Z kolei prezydent Wulff ocenił, że Komorowski jako nowy prezydent Polski stwarza "ogromną szansę dla stosunków polsko-niemieckich". -Chcemy tę szansę jak najlepiej wykorzystać - podkreślił.


Przypomniał też o zaangażowaniu Bronisława Komorowskiego w działania opozycji demokratycznej w Polsce i w Solidarności. Komorowski "ma ogromne zasługi, jeśli chodzi o przezwyciężenie podziału naszego kraju i dla poprawy bilateralnych stosunków polsko-niemieckich. Jestem panu głęboko wdzięczny za to, co pan zrobił - powiedział Wulff.


Prezydenci przypomnieli też, że w przyszłym roku oba państwa będą wspólnie obchodziły kilka jubileuszy, w tym 20-lecie podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, 200-lecie Uniwersytetu Wrocławskiego czy 20-lecie Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.


- To wspaniała okazja, by podkreślić to, co nas łączy, oraz rozmawiać o przeszłości i wyciągnąć z niej właściwe wnioski - oświadczył Wulff.


Według Bronisława Komorowskiego dokonany zostanie przegląd przypadających w najbliższym czasie wydarzeń symbolicznie ważnych dla stosunków polsko-niemieckich. Przypomniał, że planowana jest polsko-niemiecka konferencja na temat przyszłości europejskiej z udziałem intelektualistów z obu krajów, która miałaby się odbyć w Krzyżowej.


Prezydent Komorowski poinformował też, że padła "wstępna deklaracja", iż obaj prezydenci obejmą patronat nad przygotowywaną wystawą na temat tysiąclecia stosunków polsko-niemieckich w Berlinie, a także nad organizacją dni polsko-niemieckich w szkołach.


Bronisław Komorowski zapowiedział, że osobą odpowiedzialną za przygotowanie kalendarza wspólnych wydarzeń będzie ze strony polskiej profesor Roman Kuźniar - jako doradca w Kancelarii Prezydenta.


Po rozmowach w Berlinie obaj prezydenci udali się do miejsca pamięci na terenie byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, by upamiętnić polskie ofiary reżimu hitlerowskiego, w tym generała Stefana Grota-Roweckiego, składając kwiaty w celi jego śmierci. Komorowski podziękował Wulffowi za ten gest. - Jestem pewien, że składając razem hołd polskim ofiarom reżimu hitlerowskiego zaświadczymy, że mamy silną wolę działania z myślą o przyszłości - podkreślił polski prezydent.

 

(PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu