przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 18 grudnia 2011

Prezydent rozmawiał z szanghajskimi biznesmenami

Prezydent w Szanghaju rozmawiał z przedsiębiorcami   |   Prezydent w Szanghaju rozmawiał z przedsiębiorcami Prezydent w Szanghaju rozmawiał z przedsiębiorcami Prezydent w Szanghaju rozmawiał z przedsiębiorcami

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w niedzielę w Szanghaju na śniadaniu z dyrekcją generalną polsko-chińskiej firmy Chipolbrok (obchodzącą jubileusz swojego 60-lecia) oraz z prezesami najważniejszych firm chińskich z regionu Szanghaju.

Jak podkreślił w rozmowie z polskimi dziennikarzami, do najważniejszych celów natury ogólnej należy tworzenie klimatu sprzyjającego współpracy gospodarczej między Chinami a Polską, ale także pomiędzy konkretnymi firmami chińskimi i polskimi. Zapowiedział, że będzie temu służyło także poniedziałkowe forum inwestycyjne w Szanghaju, a następnie forum gospodarcze w Pekinie.

Prezydent Komorowski spotkał się w niedzielę w Szanghaju z kierownictwem – jak to ujął - najbardziej znanej polsko-chińskiej firmy Chipolbrok, która funkcjonuje od początku lat 50., a więc (pochodzi) z zupełnie innej epoki i realiów, ale która sobie dzisiaj dobrze radzi na rynkach zewnętrznych i w dalszym ciągu pełni funkcję wizytówki współpracy polsko-chińskiej.

Chipolbrok to Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe, które powstało jako pierwsze przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego w Chinach.

Prezydent zaznaczył, że bardzo zależy mu na tym, by ta dobra współpraca stała się źródłem działania także w innych obszarach.

- Z tą samą intencją spotkałem się dzisiaj z najważniejszymi przedstawicielami gospodarki i biznesu chińskiego z regionu Szanghaju - powiedział prezydent Komorowski. Będzie z nimi rozmawiał również w ramach poniedziałkowego forum inwestycyjnego.

Po udziale w szanghajskim forum inwestycyjnym Bronisław Komorowski uda się do Pekinu, gdzie spotka się z przedstawicielami najwyższych władz - we wtorek z prezydentem Hu Jintao, a w środę z przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo oraz premierem Wen Jiabao.

Na wtorek przed południem czasu miejscowego przewidziano udział prezydenta w Polsko-Chińskim Forum Rektorów Szkół Wyższych.

Jak powiedział prezydent Komorowski dziennikarzom w Szanghaju, Polsce zależy na współpracy polskich i chińskich uczelni wyższych, na wymianie naukowej, a w sposób szczególny na tym, by studenci chińscy wybierali także i polskie uczelnie, gdy podejmują decyzje o studiowaniu poza własnym krajem. - To jest istotne z punktu widzenia przyszłości polskiego systemu edukacyjnego - podkreślił.

W forum, oprócz prezydenta, weźmie udział m.in. 20 rektorów polskich wyższych uczelni oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Na środę przewidziano forum gospodarcze z udziałem prezydenta, przedstawicieli świata biznesu i wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Bronisław Komorowski zwrócił w niedzielę uwagę, że w Chinach jest po raz pierwszy. - Jest to również pierwsza wizyta polskiego prezydenta po 14 latach - podkreślił.

Dodał, że jego wizyta odbywa się w zupełnie zmienionych warunkach, bo zmienił się świat, zmieniły się Chiny i zmieniła się od tego czasu Polska, m.in. przez fakt, że jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i krajem o wysokich osiągnięciach, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.