przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 19 grudnia 2011

Prezydent zachęcał do inwestowania w Polsce

Forum Inwestycyjne w Szanghaju   |   Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Forum Inwestycyjne w Szanghaju Spotkanie z merem Szanghaju Han Zhengiem Spotkanie z merem Szanghaju Han Zhengiem Spotkanie z merem Szanghaju Han Zhengiem Spotkanie z wykładowcami i absolwentami China-Europe International Bussines School Spotkanie z wykładowcami i absolwentami China-Europe International Bussines School Spotkanie z wykładowcami i absolwentami China-Europe International Bussines School

Na Forum Inwestycyjnym w Szanghaju prezydent Bronisław Komorowski zachęcał chińskich biznesmenów do inwestowania w Polsce, reklamując nasz kraj jako jeden z najlepiej rozwijających się w Unii Europejskiej w dobie obecnego kryzysu gospodarczego.

Na spotkaniu z chińskim biznesem, który jest – w opinii prezydenta - ważnym miejscem zmian, w tym również między Polską a Chinami, Bronisław Komorowski przedstawił siedem powodów, dla których warto interesować się Polską. - Tak jak UE stanowi pierwszego partnera dla Chin, tak Polska wśród 27 państw UE jest 6. gospodarką co do wielkości – podkreślił prezydent w oświadczeniu dla prasy.- Polska jest sama w sobie dużym rynkiem, jak na realia europejskie - bardzo dużym rynkiem. Ma też swoją silną pozycję w wymiarze politycznym i gospodarczym. Polska powinna być postrzegana jako brama do 500-milionowego rynku ogólnoeuropejskiego – podkreślił prezydent Komorowski.

- Po drugie Polska to dobra marka jeśli chodzi o dobre inwestycje zewnętrzne – cieszymy się bardzo dobrymi raportami, lokującymi Polskę na czołowych miejscach z punktu widzenia inwestowania w naszym kraju – mówił prezydent.

- Po trzecie, Polska jest liderem wzrostu gospodarczego w Europie tak, jak Chiny są w tym regionie świata – powiedział Bronisław Komorowski, zwracając uwagę, że w Polsce wzrost gospodarczy trwa w sposób niezakłócony od ponad 20 lat, czym różnimy się od innych krajów UE. - Wzrost gospodarczy w mijającym roku będzie na poziomie 4 proc., co w warunkach europejskich jest znakomitym wynikiem – podkreślił.

Jako czwarty powód prezydent Komorowski wymienił działalność samorządów lokalnych, które już uczyniły bardzo wiele wysiłku dla zachęcenia inwestorów zewnętrznych, w tym także z Chin.

- Po piąte Polska ma stabilny i sprawdzony w sytuacji kryzysu finansowego w Europie sektor finansowy i bankowy – zwrócił uwagę Bronisław Komorowski. - A po szóste Polacy z natury są energiczni. Dotyczy to różnych obszarów, w tym nauki i szkolnictwa wyższego, ale ma to też swoje źródło w cesze, którą Chińczycy na pewno rozumieją – ciężkiej pracy, podejmowania ciężkiego wysiłku – dodał.

Na koniec prezydent Komorowski zachęcał Chińczyków do kupna polskich papierów skarbowych. - Powodem, dla którego inwestorzy chińscy, ale także i rynki chińskie powinny brać pod uwagę zwiększenie wysiłku w zakresie ważnym, jakim są polskie obligacje skarbowe, jest to, że zbliżamy się do końca procesów polskiej prywatyzacji – powiedział prezydent. - Również dlatego, że polskie obligacje skarbowe, to są papiery oparte o zdrową gospodarkę i zdrowy system finansów publicznych – dodał.

 

Podczas Forum została także zawarta umowa w zakresie projektu Poland China Business Link pomiędzy Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości a Co-Way International Technology Transfer Center. Projekt AIP Business Link to inicjatywa, która zapewni pomoc w rozwoju startup-ów poprzez nawiązanie relacji gospodarczych z najważniejszymi globalnie centrami startup-ów na rynkach zagranicznych. Podpisanie dzisiejszej umowy to inauguracja pierwszego z sześciu przedstawicielstw promujących polską przedsiębiorczość w największych światowych ośrodkach biznesowych. Kolejne zostaną uruchomione m.in. w USA i Korei.

Jeszcze przed forum, w poniedziałek rano czasu lokalnego, prezydent spotkał się z wykładowcami i absolwentami China-Europe International Bussines School. Posiadająca główna siedzibę w Szanghaju szkoła biznesowa jest jednym ze sztandarowych projektów współpracy UE i ChRL.
Zobacz także: Prezydent rozmawiał z szanghajskimi biznesmenami Prezydent z wizytą w Chinach
Po zakończeniu forum inwestycyjnego Bronisław Komorowski udał się na spotkanie z merem Szanghaju Han Zhengiem. (PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.