przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 20 grudnia 2011

Prezydent w Pekinie zapraszał na studia do Polski

Prezydent na inauguracji forum akademickiego w Pekinie   |   Prezydent na inauguracji forum akademickiego w Pekinie Prezydent na inauguracji forum akademickiego w Pekinie Prezydent na inauguracji forum akademickiego w Pekinie

Na inauguracji Polsko-Chińskiego Forum Rektorów Szkół Wyższych w Pekinie prezydent Bronisław Komorowski zachęcał do zacieśniania współpracy między polskimi i chińskimi uczelniami oraz gorąco zapraszał młodych Chińczyków do studiowania w Polsce.


Prezydent zaprasza


- Chcę, aby współpraca polsko-chińska znalazła swój nowy wyraz w ramach współpracy ośrodków akademickich, szkół wyższych i środowisk naukowych - podkreślił prezydent, który przebywa z kilkudniową wizytą w ChRL. Zwrócił uwagę, że oprócz kontaktów gospodarczych, istotnymi dziedzinami życia są nauka i kultura.


Polsko-Chińskie Forum Rektorów Szkół Wyższych odbywa się po raz pierwszy; rektorzy z Polski i Chin obradowali w Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych, gdzie język polski jest nauczany już od 1954 roku. Tu kształcą się m.in. chińscy dyplomaci i elity urzędnicze. - Zarówno wschód, jak i zachód na przestrzeni tysiącleci wypracowały ogromny, atrakcyjny wzajemnie dorobek naukowy i technologiczny. Zamiast przeciwstawiać sobie różne modele rozwoju, lepiej jest traktować różne cywilizacje jako byty pozostające w ciągłym kontakcie i stale uczące się nawzajem - zauważył polski prezydent.


Polska bramą do Europy


Bronisław Komorowski wspomniał m.in. o ogromnych inwestycjach dokonanych w polskim szkolnictwie i zachwalał polskie uczelnie, dysponujące - jak podkreślił - nowoczesnymi kampusami, własnym zapleczem dydaktycznym, laboratoryjnym i sportowym. Jak zaznaczył, uczelnie w Polsce są integralną częścią systemu edukacyjnego całej Europy.


- Wszystkie wiodące szkoły wyższe mają też programy w języku angielskim, a ich dyplomy honorowane są w całej UE. Dzięki systemowi punktów kredytowych studenci polskich uczelni mogą dowolnie kontynuować naukę w innych państwach Europy. Odbycie części studiów w innym państwie europejskim ułatwia także ceniony program „Erasmus” – przekonywał Bronisław Komorowski. - Polska jest szeroko otwartą bramą, którą można wkroczyć do całego obszaru Europy. Zapraszamy serdecznie! - zachwalał prezydent, nakłaniając młodych Chińczyków do przyjazdu.


Porozumienie ws. biotechnologii


Prezydent odsłonił także tablicę nowo utworzonego Centrum Studiów Polskich, które ma przyczynić się do podnoszenia poziomu badań w Chinach nad polską kulturą. W obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej podpisano również porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Minzu a Politechniką Łódzką w sprawie współpracy w zakresie kształcenia studentów biotechnologii.


W forum akademickim biorą udział przedstawiciele ponad 20 publicznych i prywatnych uczelni z Polski: m.in. uniwersytetów - Jagiellońskiego, Warszawskiego i Łódzkiego, Warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, politechnik z Gdańska, Opola czy Warszawy.


Pierwsza Dama inauguruje portal o Polsce


W czasie, gdy prezydent otwierał forum akademickie, jego małżonka Anna Komorowska oficjalnie uruchomiła portal informacyjny www.kula.gov.pl, promujący wiedzę o Polsce. Portal zaadresowany jest do młodych odbiorców z odległych części świata; umożliwia dzieciom przyswajanie wiedzy o geografii, historii, kulturze Polski i sposobie życia Polaków.


Małżonka prezydenta otworzyła portal w, zaprzyjaźnionej z polską ambasadą w Pekinie, Szkole Podstawowej Uniwersytetu Pedagogicznego. Placówka powstała na początku XX wieku i jest obecnie jedną z najbardziej elitarnych szkół w chińskiej stolicy.

Zobacz także: Para Prezydencka na koncercie w pekińskim Teatrze Narodowym Prezydent zachęcał do inwestowania w Polsce Prezydent porozmawia z prezydentem Chin o sytuacji w Korei Północnej Prezydent rozmawiał z szanghajskimi biznesmenami Prezydent z wizytą w Chinach
Zakazane miasto i spotkanie z Hu Jintao


Wspólnie para prezydencka zwiedzi po południu Zakazane Miasto, kompleks pałacowy zbudowany w latach 1406-1420 na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming, a potem Świątynię Lamajską w Pekinie. Następnie prezydent ma rozmawiać z przewodniczącym ChRL Hu Jintao. Wieczorem szef chińskiego państwa wydaje obiad na cześć polskiej pary prezydenckiej. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.