Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 grudnia 2011

Polsko-chińskie partnerstwo strategiczne

Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao   |   Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Hu Jintao

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Pekinie z przewodniczącym ChRL Hu Jintao. Szefowie państw podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

 

- Wierzę, że obecna wizyta znacznie przyczyni się do współpracy w różnych dziedzinach między naszymi państwami, i podniesie stosunki dwustronne na nowy poziom  - powiedział Hu witając polską delegację.

 

Bronisław Komorowski podziękował za przyjęcie w Chinach.

 

- Jest to moja pierwsza wizyta w Chinach. Chcę powiedzieć, że zgodnie z chińskim powiedzeniem, iż "lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć", widzę Chiny jako kraj ogromnego rozwoju - podkreślił Bronisław Komorowski. - Dzisiaj Polska sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej, a Chiny to druga gospodarka świata, kraj współtworzący wielką politykę w wymiarze globalnym. Sadzę więc, że w interesie wszystkich leży, aby stosunki polsko-chińskie zostały podniesione do wyższej rangi - zaznaczył.

 

Wyższy poziom kontaktów


- Po podpisaniu dzisiejszego oświadczenia z przewodniczącym Polska dołączyła do grona siedmiu krajów UE, które mają (z Chinami) stosunki o randze strategicznego partnerstwa – powiedział Bronisław Komorowski polskim dziennikarzom.

- To jest istotne o tyle, że jesteśmy postrzegani jako ważny kraj Unii Europejskiej, który ma także swoje szczególne relacje z Chinami – dodał prezydent Komorowski. Dopytywany na czym dokładnie strategiczne partnerstwo ma polegać odparł, że partnerstwo to oparte jest „dokładnie na tym samym, co partnerstwo strategiczne między Niemcami a Chinami, Francją a Chinami i innymi krajami UE”.

- To jest termin używany przez stronę chińską na określenie podniesienia na wyższy poziom zarówno kontaktów politycznych, jak i we wszystkich obszarach relacji międzypaństwowych – dodał. Jak podkreślił prezydent, podpisane porozumienie jest o tyle istotne, ile zdołamy je wypełnić konkretną treścią.
 

 

Korea po śmierci Kim Dzong Ila

Bronisław Komorowski i Hu rozmawiali również o sytuacji w Korei Północnej po śmierci przywódcy tego kraju Kim Dzong Ila. - Chiny podkreślają swoje szczególne związki z Korea Północną i wyrażają przekonanie, że wszystkie sprawy będą przebiegały tam w odpowiednim kierunku – powiedział prezydent.

 

Współpraca w szkolnictwie wyższym...

Po dwustronnych rozmowach plenarnych, w obecności obu prezydentów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka podpisała międzyresortowe porozumienie o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Wymiana studentów i naukowców, wspólne badania naukowe, nowe katedry polonistyczne w Chinach i sinologiczne w Polsce to główne postanowienia polsko-chińskiej umowy o współpracy akademickiej.

W ramach porozumienia Polska i Chiny zobowiązały się do rozwijania współpracy w kształceniu studentów i doktorantów, prowadzeniu badań naukowych, a także popularyzowaniu języka polskiego i chińskiego. Chiński rząd ma wspierać tworzenie nowych katedr polonistycznych w swoim kraju, a rząd polski – katedr sinologii. Oba państwa będą też działać na rzecz zawierania umów partnerskich między polskimi i chińskimi uczelniami.

 

...kulturze...

Wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski podpisał memorandum o porozumieniu międzyrządowym w sprawie wzajemnego ustanowienia centrów kultury.

 

... i biznesie


Kontrakt ramowy na lata 2012-2016 podpisali prezesi zarządów firm KGHM Polska Miedź i China Minmetals Corporation.


Prezydent przebywa z kilkudniową wizytą w Państwie Środka. Na środę przewidziano jego udział w forum gospodarczym oraz spotkania z premierem Wenem Jiabao i przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu