przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 21 grudnia 2011

Wizyta prezydenta w Chinach

Prezydent Bronisław Komorowski na Forum Gospodarczym w Pekinie   |   Prezydent Bronisław Komorowski na Forum Gospodarczym w Pekinie Prezydent Bronisław Komorowski na Forum Gospodarczym w Pekinie Prezydent Bronisław Komorowski na Forum Gospodarczym w Pekinie Prezydent Bronisław Komorowski na Forum Gospodarczym w Pekinie Prezydent Bronisław Komorowski na Forum Gospodarczym w Pekinie Prezydent Bronisław Komorowski na Forum Gospodarczym w Pekinie Prezydent Bronisław Komorowski na Forum Gospodarczym w Pekinie Prezydent Bronisław Komorowski na Forum Gospodarczym w Pekinie Rozmowa z prezesem zarządu KGHM Polska Miedź Herbertem Wirthem i jego chińskim partnerem z China Minmetals, Zhou Zhongshu Spotkanie z przewodniczącym chińskiego parlamentu Wu Bangguo Spotkanie z przewodniczącym chińskiego parlamentu Wu Bangguo Spotkanie z przewodniczącym chińskiego parlamentu Wu Bangguo Spotkanie z przewodniczącym chińskiego parlamentu Wu Bangguo Spotkanie z premierem Wenem Jiabao Spotkanie z premierem Wenem Jiabao Spotkanie z premierem Wenem Jiabao Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami i Przyjaciółmi Polski w Ambasadzie RP w Pekinie Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami i Przyjaciółmi Polski w Ambasadzie RP w Pekinie Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polakami i Przyjaciółmi Polski w Ambasadzie RP w Pekinie

Prezydent RP Bronisław Komorowski, w ostatnim dniu oficjalnej wizyty w Chinach, spotkał się m.in. z premierem ChRL Wenem Jiabao i przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Wu Bangguo.  Kończąc wizytę prezydent podsumował, że pozwoliła ona otworzyć nowe perspektywy współpracy między naszymi krajami.


Prezydent uczestniczył w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym, podczas którego PLL Lot i Air China podpisały list intencyjny dotyczący bezpośrednich połączeń Warszawa-Pekin. Od czerwca 2012 roku mają zostać wprowadzone regularne połączenia na tej trasie. Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie z podpisania listu. - Jest obietnica, że od pierwszych dni czerwca będzie trwałe połączenie między Warszawą a Pekinem, a wszyscy wiemy, że regularne połączenia to jest warunek dobrej współpracy tak w obszarze gospodarczym, jak i każdym innym – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski rozmawiał też z prezesem zarządu KGHM Polska Miedź Herbertem Wirthem i jego chińskim partnerem z China Minmetals, Zhou Zhongshu, na temat zawartego dzień wcześniej kontraktu ramowego na lata 2012-2016, wartego ok. 3,5 mld dolarów.

 

KGHM ma sprzedawać Chińczykom swój główny produkt, jakim jest miedź katodowa w ilości 100 tys. ton rocznie, co da jej 700 mln dolarów przychodów rocznie. W środę KGHM i China Minmetals podpisały też porozumienie o organizowaniu forów gospodarczych.


Wyraził przy tym zadowolenie z podpisania w środę przez Polskę i Chiny wielu istotnych umów gospodarczych. Na konferencji prasowej po inauguracji forum gospodarczego w chińskiej stolicy, prezydent z prawdziwą satysfakcją odnotował, że udało się w wyniku porozumienia podpisanego we wtorek z przewodniczącym Hu Jintao podnieść polsko-chińskie relacje do poziomu strategicznego partnerstwa.

 

Jak zauważył prezydent, jego wizyta w Państwie Środka otwiera również możliwości współpracy w wielu innych ważnych dziedzinach, takich jak kultura i nauka.

 

Zwrócił również uwagę na ogrom przemian, które nastąpiły w Chinach i Polsce, przypominając, że oba kraje zdołały utrzymać wzrost gospodarczy w czasie kryzysu zadłużeniowego na świecie. - Chiny stały się drugą co wielkości gospodarką świata, a Polska jest 6. gospodarką w UE i 20. na świecie - wskazał. Podkreślił, że to przedsiębiorcy polscy i chińscy są w znacznej mierze autorami tych sukcesów i dobrych perspektyw dalszego rozwoju. Mówiąc o wspólnych cechach Prezydent wspomniał, iż Polaków z Chińczykami łączy też m.in. kreatywność, optymizm, przedsiębiorczość, determinacja, odwaga i zapał do pracy.

 

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że nasz kraj to przykład połączenia tradycji i historii z dynamicznym rozwojem i nowoczesnością. Prócz rozwoju Polska ma także ugruntowaną pozycję na arenie międzynarodowej – przewodzi aktualnie Radzie UE, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego jest Polak a polski komisarz w UE odpowiada za budżet. Ponadto nasza gospodarka jest dynamiczna i nawet w latach kryzysu urosła o 15%. Dlatego, jak podkreślił Prezydent, warto wchodzić do Europy przez polską bramę. Zwracał uwagę szczególnie na polski sektor bankowy, który gwarantuje stabilność i jest interesującą propozycją dla inwestorów zagranicznych. Bronisław Komorowski zachęcił również firmy chińskie do dalszych inwestycji w obszarach wysokich technologii, informatyki czy telekomunikacji, podkreślając, iż jest jeszcze wiele niewykorzystanych szans po obu stronach i przyszedł czas, aby z nich skorzystać, w czym może być pomocny m.in. bilans rozmów z Przewodniczącym ChRL Hu Jintao.

 

Według Bronisława Komorowskiego dobre wyniki Polski i Chin zachęcają do pogłębienia współpracy na przyszłość. - Pokazały to dwa fora - inwestycyjne w Szanghaju i gospodarcze tutaj, w Pekinie - podkreślił prezydent.

 

- Ważne jest, że przebieg tych polsko-chińskich forów jest w pełni akceptowany przez (chińskie) władze polityczne - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że na środowym forum obecny był wicepremier Chin Li Keqiang. Bronisław Komorowski spotkał się z nim wcześniej tego dnia.

 

Prezydent podkreślił na koniec, że o istnieniu - jak to ujął - "żywej współpracy gospodarczej oraz o potencjalnej możliwości na przyszłość świadczy cały szereg umów i listów intencyjnych" podpisanych w środę przez Polskę i Chiny oraz wcześniej w ramach forum inwestycyjnego i akademickiego.

 

Prosto z forum prezydent pojechał na spotkanie z przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo, a następnie - z premierem Wenem Jiabao.

  Zobacz także: Odznaczenia dla obywateli chińskich

Ostatnim oficjalnym punktem kilkudniowej wizyty Bronisława Komorowskiego w Chinach było przyjęcie w polskiej ambasadzie. Tam odbyła się uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń zasłużonym obywatelom chińskim. (PAP, inf. własna) 

 

 

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.