przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 27 stycznia 2012

Prezydent w Davos: Chcę pokazywać pozytywne doświadczenia Polski

Bronisław Komorowski w Davos

Zobacz także: Prezydent z Davos dla TVP: Kryzys może przyśpieszać konieczne decyzje Prezydent Bronisław Komorowski, który przebywa w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, powiedział w piątek, że w Szwajcarii chce pokazywać pozytywne doświadczenia i osiągnięcia Polski na tle obecnego kryzysu gospodarczego.

Bronisław Komorowski podkreślał, że Davos jest miejscem, w którym tworzy się klimat wokół problemów gospodarczych i przedstawia pomysły na to, jak naprawić choćby kawałek światowej gospodarki. - My będziemy mówili o polskim kawałku, o Polsce, jako fragmencie gospodarki europejskiej, gospodarki światowej i możemy mówić z dumą o polskich dokonaniach na tle kryzysu europejskiego - powiedział prezydent w TVP1.

Prezydent mówił też o unijnym pakcie fiskalnym. Oświadczył, że nie powinien to być dokument, który dzieli UE na kraje będące w strefie euro i te poza nią. - UE nie ruszy z miejsca ponownie jako całość, jeśli nie zostanie odbudowane zaufanie rynków, gospodarki i obywateli do UE - powiedział.

Zastrzegł jednak, że nie wiadomo, czy uda nam się przekonać do tego naszego punktu widzenia większość unijną.

Prezydent mówił też o kontrowersyjnej w ostatnich dniach umowie ACTA. - Wszyscy byśmy chcieli jak najwięcej za darmo, pod każdym względem, każdy człowiek jest tak skonstruowany, ale jeśli jest cudza praca włożona, choćby nawet w telewizyjnej stacji, którą pan reprezentuje, to chcielibyśmy, żeby wszyscy, którzy z tego korzystali, to dostrzegli i płacili - tłumaczył dziennikarzowi prezydent.

Jego zdaniem szczególnie młodym Polakom trudno jest znaleźć wystarczające środki finansowe na zapłacenie takiej samej ceny, np. za prawo do skopiowania jakiejś treści w sieci, jak młodzieży z Zachodu.

- Powiedzmy sobie: 48 euro w Polsce to są spore pieniądze, a 48 euro w Niemczech, to pewno nie są aż tak wielkie pieniądze, przekraczające możliwości młodego człowieka. Ale trzeba cały czas sobie mówić, że jeśli chcemy, żeby ktoś sobie nie brał naszej pracy za darmo, to też musimy cudzą pracę szanować i być za nią w stanie zapłacić - powiedział Bronisław Komorowski. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.