Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 lutego 2012

Spotkanie z Polakami na Litwie

Prezydent z wizytą na Litwie   |   Prezydent z wizytą na Litwie Prezydent z wizytą na Litwie Prezydent z wizytą na Litwie Prezydent z wizytą na Litwie Prezydent z wizytą na Litwie Prezydent z wizytą na Litwie Prezydent z wizytą na Litwie Prezydent z wizytą na Litwie Prezydent z wizytą na Litwie

- Państwo polskie w pełni rozumie, docenia i będzie wspomagać funkcjonowanie szkolnictwa polskiego na Litwie - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski w czwartek w Solecznikach, jednym z większych skupisk Polaków na Litwie. - Damy radę - podkreślił.

 

Bronisław Komorowski przybył w czwartek na Litwę na obchody 94. rocznicy odzyskania przez ten kraj niepodległości. Rano spotkał się z uczniami w polskim gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach.

 

Na spotkaniu przedstawiciele Polaków mieszkających na Litwie, w tym m.in. rodzice dzieci uczących się w polskich szkołach, mówili o problemach, jakie spotykają ich środowisko i prosili prezydenta o wsparcie.

 

- Oczywiście chcielibyśmy wszyscy, żeby polska mniejszość narodowa na Litwie umacniała się w wyniku dobrego klimatu wobec mniejszości narodowych w państwie litewskim, dobrego klimatu w relacjach między państwami, między Polską a Litwą. To jest zrozumiałe i oczywiste. Do tego będziemy dążyli, ale (...) w każdym scenariuszu damy radę, po prostu damy radę - zapewnił prezydent.

 

- Państwo polskie w pełni rozumie, docenia i będzie wspomagać funkcjonowanie szkolnictwa polskiego na Litwie. Nie ma takiej mniejszości narodowej na świecie, która by przetrwała bez systemu edukacji - podkreślił.

 

- To jest „być albo nie być” funkcjonowania polskiej mniejszości na Litwie" - oświadczył Komorowski. Dlatego - jak powiedział - "tak wielką wagę przywiązujemy do przekonywania naszych partnerów litewskich, że nie należy iść w kierunku pogarszania warunków funkcjonowania szkolnictwa mniejszościowego na Litwie". - Dlatego tak konsekwentnie wspomagamy także i szkoły polskie - dodał.

 

Jak mówił prezydent Komorowski, jest wiele spraw, które trzeba przedyskutować, obudować różnorodnymi dobrymi projektami, "ale kwestie szkolnictwa niewątpliwie były, są i będą w centrum uwagi Polski". - Tak jak są zawsze w centrum uwagi każdego innego kraju, który czuje szczególną łączność emocjonalną z jakąkolwiek własną mniejszością w jakimkolwiek innym państwie - dodał.

 

Uczestnicy spotkania podkreślali, że była to pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Solecznikach. Bronisław Komorowski nazwał Soleczniki "nieformalną stolicą polskości na Litwie, na Wileńszczyźnie"; dziękował ich mieszkańcom za podtrzymywanie polskości.

- Mogę podziękować za dotychczasowy wysiłek uwieńczony dobrymi efektami, które można liczyć i w ilości uczniów, i w ilości absolwentów, którzy zdobywają wyższe wykształcenie. Wiem, że pod tym względem ta szkoła ma ogromne osiągnięcia - mówił.

 

- To jest niesłychanie ważne także dla funkcjonowania w przyszłości Polaków na Wileńszczyźnie, Polaków na Litwie. Bo tylko poprzez utrzymanie ambicji edukacyjnych, ambicji uzyskiwania wyższego wykształcenia wiedzie droga do dobrych karier w ramach normalnych państw demokratycznych - podkreślił.

  Zobacz także: Prezydent na litewskim Święcie Niepodległości Hołd Polakom zamordowanym w Ponarach

Bronisław Komorowski zachęcał też do budowania społeczeństwa obywatelskiego, uczestniczenia w życiu samorządów oraz aktywności w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

 

Prezydent zaznaczył, że cieszy się z wizyty Solecznikach, o których słyszał także od ojca - żołnierza Armii Krajowej, którego brygada w roku 1944 przebywała właśnie nad Solczą. Bronisław Komorowski odwiedził też grób polskiego astronoma i matematyka Jana Śniadeckiego w Jaszunach. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu