Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 lutego 2012

Prezydent na litewskim Święcie Niepodległości

Prezydent na uroczystościach na Litwie   |   Prezydent na uroczystościach na Litwie Prezydent na uroczystościach na Litwie Prezydent na uroczystościach na Litwie Prezydent na uroczystościach na Litwie Prezydent na uroczystościach na Litwie Prezydent na uroczystościach na Litwie

Prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek w Wilnie wziął udział w litewskim Święcie Niepodległości, życzył wszystkim Litwinom, a także Polakom - litewskim obywatelom - aby czuli się bezpiecznie i dobrze.

 

Prezydent zabrał głos podczas obchodów 94. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, zorganizowanych przed Pałacem Prezydenckim w Wilnie.

 

Polski prezydent podkreślił, że dobrą tradycją stało się to, że prezydent Litwy uczestniczy w naszym święcie 11 listopada, a prezydent Polski w litewskim Święcie Niepodległości 16 lutego.  - W Dniu Odbudowy Państwa życzę wszystkim obywatelom niepodległego państwa litewskiego, aby to niebo - dzisiaj tak piękne - było zawsze bezpieczne i przyjazne, aby wszyscy czuli się pod nim bezpiecznie i dobrze, wszyscy, a więc także Polacy, obywatele wolnej Litwy - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent przypomniał, że Polacy i Litwini odzyskali niepodległość w 1918 r., ale - jak mówił - tamta niepodległość i spór o kształt granicy obu niepodległych państw poróżniły nasze narody w sposób bolesny, tamtą niepodległością cieszyliśmy się krótko, bo przekreśliła ją wojna i komunizm.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że Polska i Litwa po raz drugi odzyskały niepodległość w 1989 i 1990 roku.  - Tym razem odzyskaliśmy ją razem, solidarnie, a nie przeciwko sobie, razem też, solidarnie umocniliśmy naszą wolność przez członkostwo w NATO i UE - zaznaczył.

 

- Dlatego z dumą patrzę dzisiaj na niebo nad Wilnem, na niebo strzeżone w ramach misji wojskowej także przez polskich pilotów, polskie samoloty - powiedział prezydent, który zakończył swoje wystąpienie mówiąc po litewsku "dziękuję bardzo".

  Zobacz także: Spotkanie z Polakami na Litwie Hołd Polakom zamordowanym w Ponarach

Po uroczystości przed Pałacem Prezydenckim Bronisław Komorowski wziął udział w mszy świętej w katedrze wileńskiej. Po południu spotka się jeszcze z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, a następnie złoży wiązankę kwiatów pod pomnikiem ku czci Polaków zamordowanych w Ponarach. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu