Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 lutego 2012

Prezydenci Polski i Litwy o relacjach dwustronnych

Bronisław Komorowski i Dalia Grybauskaite

Dobre relacje polsko-litewskie i współpraca, owocująca lepszą atmosferą wokół Polaków na Litwie, to droga wiodąca także do poprawy sytuacji polskiej mniejszości na Litwie - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Przebywający w czwartek na Litwie prezydent Komorowski rozmawiał po południu o relacjach dwustronnych między naszymi krajami z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

- Na pewno nie jest to łatwy okres, w którym dają o sobie znać różnego rodzaju przeciwności i kłopoty, głównie związane z problemem mniejszości polskiej na Litwie, ale jestem przekonany, że droga do poprawy także sytuacji Polaków na Litwie wiedzie poprzez dobre relacje międzypaństwowe polsko-litewskie i współpracę w tych obszarach, które mogą zaowocować lepszą atmosferą wokół Polaków na Litwie - powiedział prezydent na briefingu.

W ocenie prezydenta widać, że sprawy idą w dobrą stronę, bo biznes polski jest coraz bardziej obecny na Litwie; rozwijają się przedsięwzięcia gospodarcze, które świadczą o tym, że oba kraje i społeczeństwa widzą w tym istotną korzyść.

Prezydent jest przekonany, że w relacjach Polski z Litwą jest kilka ważnych obszarów, w które warto inwestować. Zdaniem Bronisława Komorowskiego taką dziedziną niewątpliwie jest polityka bezpieczeństwa - czego dowodem jest udział polskich sił powietrznych w operacjach NATO-wskich gwarantujących bezpieczeństwo nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią.

- Obszarem wartym inwestowania w sensie politycznym jest też bezpieczeństwo energetyczne - dodał prezydent.

Zapowiedział, że powstaną połączenia gazowe między Polską a Litwą, a także lepsze połączenie elektryczne. - Według mnie to jest nie tylko droga, którą będzie płynął gaz czy prąd, ale droga do lepszej perspektywy zbliżenia polsko-litewskiego. I o to dzisiaj chodzi - podkreślił prezydent Komorowski.

Pytany, czy te kwestie były przedmiotem jego rozmowy z prezydent Grybauskaite, polski prezydent odpowiedział: Bardzo mile rozmawialiśmy o sprawach wielu, także właśnie o tych strategicznych zadaniach, które trzeba podejmować pomimo trudności.

Prezydent zaznaczył, że na Litwie zbliżają się wybory parlamentarne. - One zawsze mogą przynieść pewne oczyszczenie w obszarze spraw ważnych dla polskiej mniejszości - powiedział.
Zobacz także: Prezydent na litewskim Święcie Niepodległości Spotkanie z Polakami na Litwie Hołd Polakom zamordowanym w Ponarach
- Wydaje się, że powinniśmy zawsze szukać na Litwie przyjaciół. Nieprzyjazne osoby zawsze też się znajdą - ale same - dodał prezydent.(PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu