Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 6 marca 2012

Prezydent w Afganistanie

Prezydent w Afganistanie   |   Prezydent w Afganistanie Prezydent w Afganistanie Prezydent w Afganistanie

- Polska chce zakończyć misję bojową w Afganistanie zgodnie z planem NATO, zamierza też pomagać temu krajowi po zakończeniu misji ISAF w 2014 r.; na razie obecność polskich żołnierzy jest niezbędna - powiedział we wtorek w Afganistanie prezydent Bronisław Komorowski.

 

Prezydent Komorowski spotkał się w Kabulu z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem, rozmawiał też z dowódcą ISAF gen. Johnem R. Allenem. Z Kabulu udał się do głównej bazy polskiego kontyngentu w Ghazni.

 

- Mam w pamięci rozmowę z panem prezydentem sprzed paru lat, gdy mówiliśmy, że rozwiązanie problemów afgańskich winno nastąpić przede wszystkim na drodze politycznej i poprzez rozwój ekonomiczny kraju – powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu z Karzajem.

 

- Dzisiejszy dzień jest dobrą okazją, by potwierdzić z jednej strony wolę mojego kraju, aby polscy żołnierze działali w Afganistanie zgodnie z przyjętą przez Sojusz Północnoatlantycki w Lizbonie strategią - do 2014 roku. Jednocześnie chcę także potwierdzić, że mój kraj jest zainteresowany tym, żeby jak najlepiej przebiegał proces przekazywania odpowiedzialności za poszczególne prowincje Afgańczykom" - oświadczył.

 

Odnosząc się do przyjętej przez NATO perspektywy wyjścia z Afganistanu, prezydent powiedział dziennikarzom: „Dwa lata to naprawdę długi okres. Czasami się zastanawiam, czy to nie za długo, ale ze względu na bezpieczeństwo operacji, by nie zmarnować jej osiągnięć, trzeba planować w takiej perspektywie czasowej”.

 

Zapewnił, że "Polska po zakończeniu misji militarnej chciałaby być obecna w Afganistanie również w różnych innych formach wsparcia dla państwowości afgańskiej". - Dotychczasowa operacja trwa o wiele dłużej niż trwała II wojna światowa. Czas wyciągnąć wnioski. Jeden z nich to przygotowanie Afganistanu do wzięcia odpowiedzialności za swój przyszły los. Dlatego tak podkreślam rolę szkolenia jednostek afgańskich. W moim przekonaniu ten proces poszedł bardzo daleko, przebiega w sposób satysfakcjonujący – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Dodał, że działania zbrojne nie ustaną z dnia na dzień i "polska opinia publiczna powinna wiedzieć, że trzeba jeszcze wytrzymać i zaakceptować to, że polski żołnierz tutaj naprawdę walczy, ale w coraz większym stopniu będzie szkolił Afgańczyków".

 

- Potem postaramy się, na miarę naszych możliwości, pomagać nowemu Afganistanowi w zupełnie innych obszarach - podkreślił.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że na szczycie NATO w Chicago Polska chce "potwierdzić wolę wykonania strategii zakończenia misji w Afganistanie", a wizyta w Afganistanie pozwoli mu zapoznać się z opinią Afgańczyków i dowódców operacji NATO, w tym polskich wojskowych.

 

- Budujemy dzisiaj w Polsce koncepcję naszego zaangażowania w innych formach po roku 2014. Jestem pewien, że ta przyjaźń polsko-afgańska, powstała w trudnej sytuacji, przetrwa o wiele dłużej niż obecność żołnierza polskiego w pana kraju - zwrócił się do Hamida Karzaja. Bronisław Komorowski zaznaczył, że prezydent Karzaj także akceptuje rozstrzygnięcia, "które zapadły na szczycie w Lizbonie i które oznaczają dla Afganistanu wielkie wyzwanie".

 

Prezydent Afganistanu pytany, jaka pomoc byłaby pożądana, wymienił kontynuację szkoleń, które zwiększą skuteczność afgańskich sił, współpracę ekonomiczną, w tym handlową i przemysłową oraz edukacyjną, np. już trwające kształcenie kadr dla afgańskiej administracji. - Dyskutowaliśmy także o możliwości współpracy edukacyjnej; wiemy, że Polska ma dobre instytucje edukacyjne, wielu Afgańczyków kształciło się w Polsce - powiedział.

 

Prezydent Komorowski rozmawiał też z dowódcą ISAF gen. Johnem Allenem, któremu wręczył Gwiazdę Afganistanu. Z Kabulu prezydent Komorowski udał się do bazy Ghazni, gdzie spotkał się z polskimi żołnierzami i ich dowódcą gen. bryg. Piotrem Błazeuszem. Zobacz także: Spotkanie z polskimi żołnierzami w Afganistanie

 

Prezydentowi towarzyszyli m.in.: szef BBN Stanisław Koziej, minister obrony Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch, dowódca operacyjny sił zbrojnych gen. broni Edward Gruszka i wiceszef MSZ Bogusław Winid.  (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu