Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 6 marca 2012

Spotkanie z polskimi żołnierzami w Afganistanie

  |   Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie Odznaczenie dla dowódcy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, amerykańskiego generała Johna Allena

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Ghazni z żołnierzami 10. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego pod dowództwem generała brygady Piotra Błazeusza.


- Cel tej wizyty jest oczywisty. Zbliża się szczyt NATO w Chicago. Chcemy tam potwierdzić wolę wykonania strategii zakończenia misji w Afganistanie. Trzeba także zapoznać się z opinią Afgańczyków i dowódców operacji NATO - powiedział Bronisław Komorowski dziennikarzom po spotkaniu z żołnierzami.


- Widać dzisiaj, że to zakończenie misji - w moim przekonaniu absolutnie konieczne w roku 2014 - może się udać, jeśli będzie położony jak największy nacisk na misję szkoleniową - dodał.

 

Przytaczając opinię, że "talibowie zaczynają się tam, gdzie kończą się drogi", prezydent wyraził przekonanie, że "każdy zbudowany most, każda nowa szkoła to szansa na inny Afganistan". "Kończąc misję militarną, nie zakończymy procesu wspomagania państwa i narodu afgańskiego, stąd tak ważne są działania zmierzające do rozwiązania problemów gospodarczych, społecznych i komunikacyjnych" - powiedział Bronisław Komorowski, który spotkał się także z przedstawicielami władz prowincji Ghazni oraz armii i policji afgańskiej.


Wcześniej prezydent rozmawiał z dowódcą Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, amerykańskim generałem Johnem Allenem, któremu wręczył Gwiazdę Afganistanu.

Zobacz także: Prezydent w Afganistanie

Bronisław Komorowski spotkał się też z prezydentem Hamidem Karzajem, z którym rozmawiał m.in. o majowym szczycie NATO w USA i o sytuacji w Afganistanie.


Obecna, dziesiąta zmiana polskiego kontyngentu ISAF liczy ok. 2,5 tys. żołnierzy i pracowników w Afganistanie, ok. 200 pozostaje w odwodzie w kraju. (PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu