Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 września 2010

Prezydent o przyszłości rafinerii Orlen Lietuva

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i Prezydent RP Bronisław Komorowski
Przywitanie prezydenta Polski z prezydent Litwy

O przyszłości rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach zdecyduje ocena rentowności, a nie "czynnik polityczny" - powiedział w piątek w Rydze prezydent Bronisław Komorowski, pytany czy rozmawiał z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite o ewentualnej sprzedaży przez PKN Orlen tej rafinerii.


Bronisław Komorowski spotkał się z Grybauskaite w Rydze przy okazji międzynarodowej konferencji, poświęconej współpracy UE i USA.


W sierpniu zarząd PKN Orlen wybrał doradcę, który pomoże wypracować rekomendację, co do przyszłości inwestycji na Litwie. Według płockiego koncernu, zadaniem międzynarodowego zespołu doradców Banku Nomura będzie weryfikacja możliwości realizacji różnych scenariuszy: od utrzymania aktualnej sytuacji właścicielskiej i dalszej budowy wartości litewskiej spółki, po scenariusze, w których następuje częściowa lub całkowita sprzedaż udziałów w litewskiej rafinerii. Wyniki tych analiz mają być znane w czwartym kwartale 2010 r.


Podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Komorowski przypomniał, że PKN Orlen prowadzi badanie perspektyw efektywności rafinerii w Możejkach. - Zewnętrzny czynnik w postaci banku bada okoliczności, które zarówno dzisiaj decydują o rentowności czy o braku rentowności, jak i bada okoliczności, które mogą poprawić rentowność przedsiębiorstwa Możejki. I od tego będzie zależało, to, jaką decyzję podejmie - nie czynnik polityczny polski - ale po prostu kapitał polski - powiedział dziennikarzom Komorowski.


Prezydent dodał, że Możejki są przedsiębiorstwem działającym w realiach ekonomicznych, prawnych i politycznych Litwy i ma to znaczenie dla jego wyników. Zaznaczył, że polski kapitał zainwestował wiele pieniędzy w rafinerię Możejkach i nie jest obojętne, czy mu się powiedzie.

Zobacz także: "Dialog i dobre sąsiedztwo leży w naszym interesie"
- Wszystkie kraje na ogół stwarzają jak najdogodniejsze warunki dla funkcjonowania inwestycji zewnętrznych. My liczymy w dalszym ciągu na to, że państwo litewskie również zadba o jak najkorzystniejsze warunki dla rozwoju biznesu czy kapitału polskiego na Litwie - podkreślił Bronisław Komorowski. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu