przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 marca 2012

Para Prezydencka z wizytą na Węgrzech

Prezydent RP z Małżonką z wizytą na Węgrzech   |   Prezydent RP z Małżonką z wizytą na Węgrzech Prezydent RP z Małżonką z wizytą na Węgrzech Prezydent RP z Małżonką z wizytą na Węgrzech Rozmowy plenarne Prezydenta RP z Prezydentem Węgier Prezydent RP z wizytą na Węgrzech Prezydent RP z wizytą na Węgrzech Prezydent RP z wizytą na Węgrzech Prezydent RP z wizytą na Węgrzech Prezydent RP z wizytą na Węgrzech Prezydent RP z wizytą na Węgrzech

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką rozpoczął wizytę na Węgrzech od spotkania z prezydentem tego kraju Palem Schmittem i jego Małżonką Katalin Makray. Następnie odbyły się rozmowy obu delegacji pod przewodnictwem prezydentów.

 

Polska Para Prezydencka wraz z prezydentem Węgier Palem Schmittem weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  W rozmowie z PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski podkreślił, że obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, pod patronatem prezydentów. W 2011 roku miały miejsce w Poznaniu. Minister zaznaczył, że jest to okazja by w sposób szczególny zademonstrować wolę pogłębiania relacji politycznych i gospodarczych między dwoma krajami.

 

W 2007 roku Sejm i parlament węgierski ustanowiły 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W przyjętej wówczas uchwale posłowie podkreślili, że "wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń".

 

W uchwale przypomniano też wspólnych bohaterów z historii Polski i Węgier: króla Stefana Batorego, z pochodzenia Węgra, za panowania którego w drugiej połowie XVI w. Polska przeżywała jeden z najświetniejszych swoich okresów i gen. Józefa Bema, który wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został naczelnym wodzem armii węgierskiej. Wspomniano również pomoc, jakiej Polacy udzielili w 1956 roku uczestnikom i ofiarom powstania budapeszteńskiego.

 

W czwartek wieczorem Para Prezydencka spotka się z przedstawicielami Polonii węgierskiej (Ambasada RP w Budapeszcie). W piątek Bronisław Komorowski i Pal Schmitt wraz z Małżonkami wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Narodowym Parku Pamięci Historycznej w Opusztaszer.  Później polski prezydent odwiedzi Segedyn, gdzie na Uniwersytecie Segedyńskim otrzyma tytułu Senatora Honoris Causa Uniwersytetu. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.