przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 marca 2012

Spotkanie prezydentów Polski i Węgier

Prezydenci Polski i Węgier w Budapeszcie

Prezydenci Polski i Węgier w Budapeszcie

O współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, wymianie gospodarczej i majowym szczycie NATO rozmawiali w czwartek w Budapeszcie prezydenci Polski i Węgier, Bronisław Komorowski i Pal Schmitt. Zobacz także: Para Prezydencka z wizytą na Węgrzech


Bronisław Komorowski wraz z żoną przebywa z dwudniową wizytą na Węgrzech z okazji Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.


Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Schmitt podkreślił, że współpraca krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) nie ma alternatywy i jest coraz ważniejsza. - Nasze poglądy są zbieżne, jeśli chodzi o sprawę Bałkanów i program Partnerstwa Wschodniego - powiedział prezydent Węgier.


- Państwa V4 mają możliwość wspólnie prezentować swoje interesy w UE, jak również w NATO - dodał Schmitt. Wspólnie musimy zadbać o to, by jeszcze skuteczniej wykorzystać fundusze unijne - zaznaczył.


Jak mówił węgierski prezydent, wspólnym interesem obu krajów jest też dywersyfikacja energetyczna.
Bronisław Komorowski powiedział natomiast, że Polska i Węgry muszą czynić zabiegi w UE na rzecz "odpowiednich decyzji w zakresie polityki spójności i polityki rolnej". - Polska i Węgry mają tutaj absolutnie wspólne poglądy - ocenił prezydent Polski.


Jak zaznaczył, ważne jest też, że obydwa kraje mają wspólny pogląd na temat rozwoju integracji europejskiej, "zarówno w kierunku południowo-wschodnim, czyli Bałkanów, jak i Europy Wschodniej".


Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali także o majowym szczycie NATO w Chicago, który - zaznaczył prezydent Komorowski - będzie dotyczył przyszłości Sojuszu. - Cieszę się, że kraje V4 podejmą wysiłek na rzecz zbudowania wspólnego stanowiska, z którym pojedziemy do Chicago - dodał polski prezydent.


Obaj szefowie państw podkreślali też konieczność pogłębiania relacji gospodarczych między Polską a Węgrami. Jak zauważył Schmitt, można w tym celu wykorzystać także Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.


- Odnotowując wzrost wymiany handlowej, (...) pragnę wyrazić nadzieję, że znajdziemy sposoby na jej pogłębienie - mówił prezydent Polski.


Prezydenci Komorowski i Schmitt spotkali się także na roboczym lunchu z przedstawicielami polskiego i węgierskiego biznesu.


Polski prezydent poinformował, że w 2013 roku Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbędą się w Katowicach. Dni przyjaźni ustanowiły w 2007 roku Sejm i parlament Węgier. (PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.