przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 marca 2012

Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Ceremonia odsłonięcia tablicy „W Hołdzie Narodowi Węgierskiemu”   |   Ceremonia odsłonięcia tablicy „W Hołdzie Narodowi Węgierskiemu” Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Budapeszcie Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Budapeszcie Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Budapeszcie Para Prezydencka zwiedziła Muzeum "Dom Terroru" Para Prezydencka zwiedziła Muzeum "Dom Terroru" Para Prezydencka zwiedziła Muzeum "Dom Terroru" Para Prezydencka zwiedziła Muzeum "Dom Terroru" Spotkanie prezydenta z Małżonką z przedstawicielami Polonii węgierskiej Spotkanie prezydenta z Małżonką z przedstawicielami Polonii węgierskiej Spotkanie prezydenta z Małżonką z przedstawicielami Polonii węgierskiej Obiad wydawany przez Prezydenta Węgier z Małżonką na cześć Prezydenta RP i Małżonki Obiad wydawany przez Prezydenta Węgier z Małżonką na cześć Prezydenta RP i Małżonki

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką uczestniczył w czwartek w Budapeszcie w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podkreślił, że oba narody, które łączy sprawdzona przyjaźń, powinny wspólnie budować mosty ku dobrej przyszłości. Para Prezydencka zwiedziła też Muzeum "Dom Terroru".

 

- Gen. Bem wzywał żołnierzy do zdobycia mostu, bo most to była szansa na wolność. (...) Warto przyjrzeć się, o jakie mosty dzisiaj chodzi, o jakie mosty powinni zabiegać Polacy i Węgrzy - mówił Bronisław Komorowski pod pomnikiem gen. Józefa Bema, bohatera Polski i Węgier.

 

Jak podkreślił, takie mosty, które prowadzą ku dobrej przyszłości, budują Węgrzy i budują Polacy.  - Budują w kontaktach z innymi narodami, z którymi razem tworzymy współczesną Europę - dodał.

 

Prezydent Polski wyraził nadzieję, że wśród wszystkich mostów najmocniejszy, najsolidniejszy, najbardziej trwały i sprawdzony w trudnych czasach jest most przyjaźni i współpracy polsko-węgierskiej.


Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej ustanowiły w 2007 roku Sejm i parlament węgierski.

 

Zobacz także: Spotkanie prezydentów Polski i Węgier

 

Wcześniej Bronisław Komorowski i prezydent Węgier Pal Schmitt odsłonili tablicę upamiętniającą pomoc Węgrów, którzy dostarczali amunicję wojskom polskim podczas bitwy warszawskiej 1920 roku. W sierpniu 1920 roku do Polski trafiło ok. 20 mln pocisków, a w latach 1919-1921 łącznie do Polski wysłano 100 mln sztuk amunicji.

 

Wieczorem odbyło się spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii węgierskiej, a także oficjalny obiad wydany przez Prezydenta Węgier z Małżonką na cześć Prezydenta RP i Małżonki. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.