przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 19 kwietnia 2012

Para Prezydencka z wizytą w Portugalii

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczyna wizytę w Portugalii

W czwartek prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął dwudniową wizytę oficjalną w Portugalii. W czwartek rano Para Prezydencka złożyła wieniec na grobie portugalskiego poety Luisa Vaz de Camõesa, uważanego za największego twórcę w literaturze portugalskiej. Później prezydent Komorowski spotka się m.in. z portugalskim prezydentem Anibalem Cavaco Silvą, premierem Pedro Passosem Coelho i portugalską Polonią.

 

Prezydent wraz z Małżonką Anną przybyli do do Lizbony w środę wieczorem.

 

Odpowiedzialny w Kancelarii Prezydenta za sprawy zagraniczne minister Jaromir Sokołowski powiedział, że jednym z tematów rozmów prezydentów Polski i Portugalii będzie integracja europejska.

 

Minister Sokołowski zwrócił uwagę, że oba kraje opowiadają się za wzmocnieniem roli Komisji Europejskiej, należą do "grupy przyjaciół polityki spójności" i akcentują konieczność pogłębiania europejskiej solidarności.

 

Prezydenci Komorowski i Cavaco Silva poruszą też kwestię unijnego budżetu na lata 2014-2020 i wspólnej polityki rolnej. - W dobie kryzysu Polska i Portugalia opowiadają się za zacieśnieniem integracji europejskiej - podkreślił prezydencki minister. Dyskusja będzie dotyczyć również polityki bezpieczeństwa i przygotowań do majowego szczytu NATO w Chicago.

 

Po południu Anna i Bronisław Komorowscy spotkają się z przedstawicielami portugalskiej Polonii oraz odsłonią popiersie Fryderyka Chopina przy jednej z lizbońskich ulic.

 

W piątek prezydenci Komorowski i Silva wezmą udział w Polsko-Portugalskim Forum Gospodarczym. Prezydentowi towarzyszyć będzie grupa polskich przedsiębiorców, którzy będą uczestniczyć w forum. Podczas forum - zaznaczył minister Sokołowski - prezydent Komorowski będzie przekonywał przedsiębiorców portugalskich do wzmożonych inwestycji w Polsce. Omawiana będzie też możliwa współpraca gospodarcza Polski i Portugalii na rynkach trzecich, np. w Brazylii.

 

Polski prezydent będzie też rozmawiał z premierem Portugalii Pedro Passosem Coelho.

 

Para Prezydencka spotka się też z władzami portugalskiej stolicy i zwiedzi Zamek Św. Jerzego, położony w jednej z najstarszych części miasta.

 

Anna i Bronisław Komorowscy odwiedzą ponadto Porto, gdzie wezmą udział w inauguracji Dni Kultury Polskiej i otwarciu wystawy "Demokracja na plakacie". Odbywające się w dniach 20-29 kwietnia dni kultury obejmują m.in.: wystawę plakatu, recital pianisty Leszka Możdżera, pokaz dziecięcego filmu polskiego, wystawę "I ciągle widzę ich twarze" oraz promocję portugalskiego wydania wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima oraz poezji Wisławy Szymborskiej.

 

Minister Jaromir Sokołowski zwrócił uwagę, że jest to pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Portugalii od 2004 roku. (inf. własna, PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.