przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 19 kwietnia 2012

Wizyta w Portugalii

Spotkanie prezydentów Polski i Portugalii, na zdjęciu siedzą obaj prezydenci   |   Spotkanie prezydentów Polski i Portugalii

Przebywający z oficjalną wizytą w Portugalii prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek w Pałacu Belém z prezydentem tego kraju Anibalem Cavaco Silvą. Prezydentowi podczas wizyty w Portugalii towarzyszy Małżonka Anna.

 

Głównymi tematami rozmowy prezydentów była polityka spójności oraz budżet UE na lata 2014-2020. Prezydenci Polski i Portugalii wyrazili opinię, że Polska i Portugalia mogą w tych kwestiach prezentować zbieżne stanowisko.


Na wspólnej konferencji z Silvą prezydent Polski podkreślał wspólnotę interesów obu krajów i zbieżność poglądów na unijną politykę spójności i budżet na lata 2014-2020. - Chcę wskazać na ewidentną wspólnotę poglądów, co do poziomu budżetu, ale i co do sposobu wydatkowania pieniędzy, z punktu widzenia państw, które muszą doganiać główny peleton krajów UE - mówił Bronisław Komorowski.


- Chcemy i oczekujemy od Unii daleko idącej solidarności w rozwiązywaniu problemów gospodarczych i zrozumienia dla potrzeby utrzymania mocnej, silnej polityki spójności - powiedział Bronisław Komorowski.


- Polska i Portugalia - w ocenie polskiego prezydenta - mają wspólny cel, jakim jest utrzymanie w budżecie UE środków na politykę spójności. - Walczymy i jestem przekonany, że są poważne szanse na pełny sukces - dodał Bronisław Komorowski. Podkreślił, że współpraca gospodarcza jest "fundamentem rozwoju relacji" obu krajów. Jak zauważył, niektóre firmy portugalskie osiągnęły na polskim rynku znaczące sukcesy.


- Członkostwo w NATO i UE zbliża nas w wymiarze gospodarczym, kulturowym i polityczny. W tym roku już będą istniały połączenia autostradowe od Warszawy do Lizbony - dodał polski prezydent.


Wyraził też uznanie dla determinacji władz portugalskich w zwalczaniu kryzysu.


- Mamy cele i interesy, które są w wielu obszarach spójne - podkreślił natomiast Silva. Jak dodał, polsko-portugalskie relacje gospodarcze stały się w ostatnich latach bardziej intensywne i "bardzo wiele firm portugalskich działa na rynku polskim, widząc tam możliwość rozwoju".


Silva ocenił, że Polska jest obecnie jedną z "najbardziej dynamicznych gospodarek UE" i "przeszła przez kryzys finansowy nie będąc dotkniętą przez recesję". - Wskaźniki wzrostu gospodarczego są godne pozazdroszczenia - uważa portugalski prezydent, który wspomniał również, że Polska i Portugalia mogą wspólnie inwestować na rynkach trzecich, np. w Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Afryce.


Prezydenci Komorowski i Silva rozmawiali również o relacjach w Unii Europejskiej, w tym o unijnym budżecie na lata 2014-2020.


- Zarówno Polska, jak i Portugalia są za Europą silną, opartą na polityce spójności - mówił prezydent Portugalii. Jego zdaniem w wielu sprawach na arenie europejskiej między oboma krajami możemy zaobserwować "dużą spójność interesów i stanowisk".

 

Wyraził nadzieję, że ten dialog będzie się umacniał, zwłaszcza w trakcie negocjacji nad nowym budżetem UE.


Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił prezydenta Silvę i kibiców portugalskich na mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. - Myślę, że to może być wyjątkowa okazja na przeżycia nie tylko sportowe, ale i do bliższego poznania Polski - podkreślił polski prezydent.
 

Rano Para Prezydencka złożyła wieniec na grobie portugalskiego poety Luisa Vaz de Camõesa, uważanego za największego twórcę w literaturze portugalskiej. Zwiedziła również kościół i krużganki Klasztoru Hieronimitów.

 

Zobacz także: Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Portugalii

 

Po południu Anna i Bronisław Komorowscy spotkali się z przedstawicielami portugalskiej Polonii. Później prezydent odsłonił popiersie Fryderyka Chopina przy jednej z głównych ulic Lizbony.

 

 

W piątek prezydenci Komorowski i Silva wezmą udział w Polsko-Portugalskim Forum Gospodarczym. Polski prezydent będzie też rozmawiał z premierem Portugalii Pedro Passosem Coelho. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.