przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 19 kwietnia 2012

Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Portugalii

Prezydent wręcza odznaczenie w Rezydencji Ambasadora RP w Portugalii   |   Prezydent wręcza odznaczenie w Rezydencji Ambasadora RP w Portugalii Prezydent odsłonił popiersie Fryderyka Chopina przy jednej z lizbońskich ulic

Para Prezydencka spotkała się w czwartek z przedstawicielami Polonii w Portugalii. Bronisław Komorowski odsłonił popiersie Fryderyka Chopina przy jednej z głównych ulic Lizbony. Prezydent z Małżonką przebywa z oficjalną wizytą w Portugalii.

 

Zobacz także: Wizyta w Portugalii

 

Podczas spotkania z przedstawicielami portugalskiej Polonii prezydent wręczył odznaczenia państwowe.

 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczona została dr Ewa Maria von Kemnitz - aktywna działaczka polonijna, koncentruje część działalności naukowej na badaniu historii relacji polsko-portugalskich oraz śladów polskości w Portugalii.

 

Złoty Krzyż Zasługi odebrał - Ks. Andrzej Gładysz - założyciel i kapelan duszpasterstwa polskiego w Portugalii, odprawiane przez niego msze święte w j. polskim w parafii w Odivelas były i są stałym miejscem spotkań Polaków i Polonii w Portugalii.

 

Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Elidérico José Gomes Viegas - przedsiębiorca działający w sektorze turystyki i hotelarstwa, od czerwca 2007 r pełni funkcję Konsula Honorowego RP w Albufeira, podejmuje działania w zakresie współpracy gospodarczej, kulturalnej oraz naukowo-technicznej między Polską a Portugalią.

 

Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Maria Teresa Faria Aguilar Bação Fernandes Swiatkiewicz - tłumaczka literatury i poezji z języka polskiego na język portugalski (m.in. Wisławy Szymborskiej, Cypriana Kamila Norwida, Witolda Gombrowicza, Pawła Huelle), także autorka przekładów na j. portugalski ścieżek dialogowych do filmów polskich, sztuk teatralnych i wystaw.

 

Po spotkaniu z Polonią prezydent odsłonił popiersie  wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, które stanęło jednej z głównych ulic Lizbony. - Bardzo się cieszę, że Polska jest coraz bardziej obecna w Portugalii - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

- W stolicy Portugalii, w pięknym prestiżowym miejscu, przy Alei Wolności jest od dzisiaj popiersie Chopina - powiedział dziennikarzom prezydent Komorowski. Dodał, że będzie ono przypomniało wielkiego Polaka i jego twórczość, szczególnie tę związaną z polską walką o wolność.

 

W piątek prezydenci Komorowski i Silva wezmą udział w Polsko-Portugalskim Forum Gospodarczym. Polski prezydent będzie też rozmawiał z premierem Portugalii Pedro Passosem Coelho.(inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.