przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 20 kwietnia 2012

Polsko-portugalskie forum gospodarcze

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką z Anną zwiedzili Klasztor Hieronimitów   |   Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką z Anną zwiedzili Klasztor Hieronimitów Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką z Anną zwiedzili Klasztor Hieronimitów Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką z Anną zwiedzili Klasztor Hieronimitów Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką z Anną zwiedzili Klasztor Hieronimitów Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką z Anną zwiedzili Klasztor Hieronimitów Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką z Anną zwiedzili Klasztor Hieronimitów Ceremonia oficjalnego powitania przed Pałacem w Belém Ceremonia oficjalnego powitania przed Pałacem w Belém Ceremonia oficjalnego powitania przed Pałacem w Belém Rozmowy prezydentów Polski i Portugalii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii Rozmowy prezydentów Polski i Portugalii Prezydent przed Pałacem Rozmowy prezydentów Polski i Portugalii Odznaczenia na spotkaniu z przedstawicielami Polonii Spotkanie z przedstawicielami Polonii Odsłonięcie popiersia Fryderyka Chopina Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii Zwiedzanie Zamku św. Jerzego w Lizbonie Zwiedzanie Zamku św. Jerzego w Lizbonie - wpis do księgi pamiątkowej w muzeum Recital polskiej skrzypaczki Natalii Juśkiewicz Zwiedzanie Zamku św. Jerzego w Lizbonie Zwiedzanie Zamku św. Jerzego w Lizbonie Zwiedzanie Lizbony Zwiedzanie Lizbony (Belém) Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii - przed wylotem do Porto Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii - przed wylotem do Porto Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii Wizyta w siedzibie Rady Miasta Porto Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii Recital Leszka Możdżera Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Portugalii

Przyszłość gospodarki europejskiej to musi być wzmocniony, jednolity rynek - przekonywał prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w piątek w Lizbonie wraz z portugalskim prezydentem Anibalem Cavaco Silvą polsko-portugalskie forum gospodarcze.

 

Bronisław Komorowski, który przebywa w Portugalii z dwudniową oficjalną wizytą, mówił, że Polska i Portugalia powinny wspierać działania na rzecz znoszenia barier na wspólnym rynku europejskim.  - To jest ważne szczególnie dzisiaj, w dobie trudności gospodarczych w UE. Potrzebujemy bowiem reform, które pozwolą zbudować bardziej konkurencyjną Europę - powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski wyraził jednocześnie przekonanie, że impulsem do współpracy gospodarczej będzie też "wspólne przekonanie, że przyszłość gospodarki europejskiej to musi być wzmocniony, jednolity rynek europejski".

 

Prezydent zwrócił uwagę, że portugalskie firmy były jednymi z pierwszych, które zainwestowały w Polsce w okresie przemian ustrojowych. - Chodzi o to, byśmy i dzisiaj mieli odwagę inwestować we wzajemne relacje gospodarcze, myśląc o dniu dzisiejszym, ale i o przyszłości - podkreślił.

 

Zaznaczył, że w Polsce funkcjonuje obecnie ponad 100 firm portugalskich.

 

Zdaniem prezydenta Cavaco Silvy okres recesji, wynikający z kryzysu finansowego "wciąż nie został przezwyciężony". - To samo możemy powiedzieć o kryzysie zadłużenia publicznego w strefie euro - dodał portugalski prezydent.

 

Zwrócił uwagę, że jego kraj przyjął plan oszczędnościowy, który jest "wyjątkowo wymagający", ale został oceniony pozytywnie, co - w ocenie portugalskiego prezydenta - "usprawiedliwia nadzieję, że Portugalia odniesie sukces".

 

Według Cavaco Silvy, Polska "jawi się jako wyjątkowy przypadek w europejskiej strefie gospodarczej, będąc jedynym krajem, który uniknął recesji". - Dlatego możemy wiele nauczyć się z polskiego doświadczenia - mówił prezydent Portugalii.

Zobacz także: Wizyta w Portugalii Prezydent o współpracy i partnerstwie z Portugalią Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Portugalii Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Portugalii z uczniami

 

Po otwarciu Seminarium Ekonomicznego, Prezydent RP wraz z Małżonką udali się do siedziby Rady Miasta Lizbony, gdzie powitał ich prezydent Lizbony António Costa, symbolicznie wręczono im klucze do miasta oraz przestawiono radnych Lizbony. Następnie Para Prezydencka zwiedziła Zamek Św. Jerzego i wpisała się do księgi pamiątkowej Muzeum Zamkowego, a potem wysłuchała recitalu polskiej skrzypaczki Natalii Juśkiewicz, autorki projektu „Skrzypce w fado”. Zobacz także: Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto


Po południu Para Prezydencka odwiedziła Porto, gdzie - po wizycie w siedzibie Rady Miasta - wzięła wieczorem udział w inauguracji Dni Kultury Polskiej i otwarciu wystawy "Demokracja na plakacie". (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.