przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 20 kwietnia 2012

Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto

Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto   |   Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto Inauguracja Dni Kultury Polskiej w Porto

W piątek wieczorem w ramach inauguracji Dni Kultury Polskiej w Porto, Prezydent RP z Małżonką i w towarzystwie Prezydenta Republiki Portugalskiej z Małżonką dokonał otwarcia wystawy „Demokracja na plakacie”.

 

- Cieszę się, że mogę być dziś z Państwem w Porto, mieście idei republikańskiej, którego mieszkańcy od zawsze wiedzieli, jak wysoką cenę ma wolność – mówił Bronisław Komorowski.

 

Wystawa dokumentuje ekspresję artystyczną procesu przemian demokratycznych w Polsce i w Portugalii. Ekspozycja obejmuje 100 plakatów związanych z polską i portugalską walką o demokrację, w opracowaniu Muzeum Plakatu w Wilanowie, oraz plakaty zgromadzone przez portugalskie Centrum 25 Kwietnia (Centro 25 de Abril), nawiązujące do Rewolucji Goździków.

 

- Wizyta ta jest tym bardziej znacząca, że jest z nami tutaj Pan Prezydent Anibal Cavaco Silva wraz z Małżonką, Panią Marią Cavaco Silva. Za ten gest przyjaźni serdecznie dziękuję – podkreślił prezydent, premawiając w Casa Serralves.

 

Zwrócił uwagę, że to nie przypadek, że wystawę dokumentującą walkę Portugalczyków i Polaków o demokrację otwiera w właśnie w Porto – mieście niezłomnym (port. cidade invicta). - Wystawa „Demokracja na plakacie” to artystyczny zapis wydarzeń, które zmieniły życie milionów Portugalczyków i Polaków. Wydarzeń, które zmieniły oblicze całej Europy i dały nadzieję na uwolnienie się od dyktatury – zaznaczył polski prezydent.

 

Przypomniał, że Polacy odzyskali wolność dzięki wielkiemu ruchowi Solidarność, a „ostatecznie odrzucili władzę komunistyczną w wyborach, w których głos społeczeństwa po raz pierwszy się liczył”. - W tej mobilizacji ważną rolę odegrały plakaty uliczne, które można zobaczyć na tej wystawie. Wiele z nich pamiętam z ulic Warszawy i innych polskich miast. Dla mnie i dla moich przyjaciół z ruchu Solidarności był to czas, którego się nie zapomina, czas, w którym zaczynały się realizować nasze marzenia o wolności – wpominał Bronisław Komorowski, zapraszając wszystkich do zwiedzenia wystawy.

 

Dni Kultury Polskiej w Porto, zorganizowane przez Ambasadę RP w Lizbonie, odywać się będą w dniach 20 – 29 kwietnia 2012 roku. Ich program obejmie cykl imprez kulturalnych, takich jak: wystawa plakatu, recital Leszka Możdżera, pokaz filmu polskiego dla dzieci, wystawa „I ciągle widzę ich twarze”, promocja portugalskiego wydania „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz poezji Wisławy Szymborskiej. Zobacz także: Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Portugalii z uczniami

 

Podsumowując wizytę w Portugalii prezydent ocenił, że była ona tak pomyślana, "by były obecne trzy ważne płaszczyzny, gdzie możemy szukać zbliżenia z Portugalią".

 

- To szczególny moment, kiedy Polska może być postrzegana jako kraj, który przywozi swoją receptę na sukces gospodarczy; kraj, który może potwierdzić przez swoje doświadczenie, że tylko poprzez głębokie zmiany wiedzie droga do uzdrowienia UE jako całości i gospodarek poszczególnych krajów - mówił Bronisław Komorowski.

 

Jak podkreślił, Polska i Portugalia mogą pokazywać też wspólną drogę, która może być korzystna dla obu krajów: "zarówno na płaszczyźnie unijnej w zabiegach o fundusze spójności, przyszły budżet UE, ale również poprzez demonstrowanie solidarności wzajemnej".

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, jest też dobry moment, by rozmawiać o współpracy gospodarczej.

 

Wizyta w Porto zakończyła oficjalną część wizyty Pary Prezydenckiej w Portugalii. (inf. własna, PAP)


 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.