przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 6 maja 2012

Prezydenci Państw Grupy Wyszehradzkiej o szczycie NATO

Konferencja prasowa Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej   |   Konferencja prasowa Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej Konferencja prasowa Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej Konferencja prasowa Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej

- Kraje naszego regionu Europy będą prezentować "daleko idącą zbieżność" stanowisk na szczycie NATO w Chicago w maju - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w niedzielę na konferencji, podsumowującej obrady przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

Jak zaznaczył, szczyt w Chicago był jednym z głównych tematów obrad prezydentów, które od soboty toczyły się w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji. Zobacz także: Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji Prezydent o przyszłotygodniowym szczycie w Jałcie

 

- Z największą satysfakcją widzę daleko idącą zbieżność stanowisk, które będziemy prezentowali jako stanowiska naszych krajów, ale również stanowisko naszego regionu na ważnym szczycie natowskim w Chicago – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Przypomniał, że w ostatnim czasie spotkał się z prezydentami Łotwy i Estonii; także w przypadku tych państw istnieje zbieżność stanowisk na spotkanie w Chicago. Zobacz także: Rozmowy prezydentów Polski, Łotwy i Estonii

 

Jak zauważył, właściwie we wszystkich istotnych kwestiach ta zbieżność była zauważalna i deklarowana podczas rozmów w Szczyrbskim Jeziorze. - Dotyczy to także zakończenia misji w Afganistanie w 2014 roku. (...) Jesteśmy otwarci na zakończenie misji w roku 2014 przy jednoczesnym pozostawieniu jako otwartego tematu do dyskusji sposobu zaangażowania (sił NATO) w Afganistanie po roku 2014 - powiedział prezydent. Jak dodał, Polska chce, by było to zaangażowanie w odbudowę tego kraju.

 

- Warto też podkreślić daleko idącą zbieżność i troskę o utrzymanie znaczenia art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego - powiedział Bronisław Komorowski. Artykuł ten przewiduje, że atak na jedno z państw członkowskich jest atakiem na cały Sojusz.


Jak dodał, z kwestią tą łączy się również spraw wspólnych natowskich ćwiczeń wojskowych organizowanych także na terytoriach państw Grupy Wyszehradzkiej. - Chodzi o to, aby to były ćwiczenia z udziałem realnego wojska, a nie tylko systemów dowódczych - powiedział.


Bronisław Komorowski poinformował, że podczas szczytu rozmawiano także na temat systemu antyrakietowego. - Z największą satysfakcją odnotowuję, że pomimo różnych niejasności co do przyszłości tego systemu możemy mówić o wspólnym poglądzie co do wagi ogłoszonego (na szczycie NATO) w Lizbonie zamysłu zbudowania ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej - powiedział polski prezydent.


Bronisław Komorowski przypomniał też, że 1 lipca Polska przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Jak zaznaczył, wydaje się, że w najbliższym czasie dominującą kwestią, jaką państwa Grupy będą się zajmować, będzie uzgodnienie stanowisk ws. nowej perspektywy budżetowej UE.


Inną kwestią, mówił polski prezydent, którą w przyszłości Grupa będzie się zajmować, jest "dopilnowanie szczęśliwego uruchomienia i wprowadzenia w życie Wyszehradzkiej Grupy Bojowej".


W miniony piątek ministrowie obrony Polski, Czech, Węgier i Słowacji w czeskich Litomierzycach zdecydowali, że w pierwszej połowie 2016 r. powstanie wspólna jednostka bojowa państw Grupy Wyszehradzkiej. Na czele nowej jednostki ma stanąć Polak. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.