Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 19 maja 2012

W niedzielę szczyt NATO z udziałem Prezydenta RP

Prezydent tuż przed wylotem do USA   |   Prezydent tuż przed wylotem do USA Prezydent tuż przed wylotem do USA Prezydent tuż przed wylotem do USA

W Chicago rozpoczyna się w niedzielę 25. szczyt NATO. Wezmą w nim udział szefowie państw i rządów z 50 krajów - oprócz 28 członków sojuszu także przedstawiciele krajów partnerskich i współpracujących z NATO. Polska delegacja udała się do USA w sobotę po południu. Przewodniczy jej prezydent Bronisław Komorowski. Towarzyszą mu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef MON Tomasz Siemoniak.

 

Tematy szczytu to: koniec misji w Afganistanie i sposób, w jaki sojusznicy mają udzielać pomocy władzom afgańskim po zakończeniu misji ISAF w roku 2014; ogłoszenie gotowości pierwszego etapu systemu obrony przeciwrakietowej; projekt obserwacji terenu z powietrza (AGS); partnerstwa NATO oraz inicjatywa smart defence - łączenia specjalności i możliwości budżetowych poszczególnych krajów w celu zwiększenia możliwości całego sojuszu.

 

W niedzielę wczesnym popołudniem czasu lokalnego rozpocznie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu szefów państw i rządów, którzy spotkają się później na roboczym obiedzie. W poniedziałek prezydent weźmie udział w rozmowach na temat Afganistanu i partnerstwa sojuszu.

 

Bronisław Komorowski spotka się w Chicago z prezydentami Francji i Ukrainy, Francois Hollandem i Wiktorem Janukowyczem, a także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

Podczas pobytu w USA prezydent złoży ponadto wizytę w ośrodku szkolenia Gwardii Narodowej stanu Illinois, spotka się także z przedstawicielami Polonii, będzie też rozmawiać z kongresmenami o zniesieniu wiz dla obywateli Polski.

 

Spotkanie w Chicago ma doprowadzić do przyjęcia "pakietu obronnego" - dokumentu dotyczącego dalszej transformacji NATO. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu