przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 21 maja 2012

Prezydent do Polonii: Działajmy, by zniesiono wizy

  |   Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Chicago z przedstawicielami Polonii Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Chicago z przedstawicielami Polonii Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Chicago z przedstawicielami Polonii

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Chicago z przedstawicielami Polonii. Wręczył odznaczenia za zasługi dla niepodległości Polski i polskiej kultury w USA i zaapelował o wsparcie w staraniach na rzecz zniesienia wiz dla Polaków.

 

- Myślę, że tak jak swego czasu Polonia amerykańska mobilizowała się wokół kwestii polskiego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, na którego szczycie jestem tutaj w Chicago, tak warto zmobilizować polskie siły wokół zabiegów o ruch bezwizowy, o wsparcie w Kongresie - powiedział prezydent w poniedziałek wieczorem lokalnego czasu.

 

Wyraził przekonanie, jest to wyzwanie, które wspólnym wysiłkiem uda się zrealizować. Przypomniał, że obietnicę rozwiązania problemu ruchu bezwizowego uzyskał przed dwoma laty od prezydenta Baracka Obamy i że jest to tematem jego spotkań z amerykańskimi kongresmenami w czasie wizyty w Chicago.

 

Prezydent dziękował za pielęgnowanie wśród emigracji polskich tradycji, kiedy Polska miała ograniczoną suwerenność.  - Ale myślę, że jeśli jestem tutaj dzisiaj jako prezydent państwa polskiego, reprezentujący wolną, niepodległą, demokratyczną, normalną Polskę na szczycie NATO, to też jest dobra okazja, żeby pomyśleć o tym, co dalej zrobić z tym potencjałem tak licznych Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia; aby lepiej funkcjonowała Polska i Polonia amerykańska - dodał.

 

Wyraził przekonanie, że "tak liczne skupisko musi mieć ambicję zdobycia pozycji także w wyborach municypalnych".

 

Podczas spotkania prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Uczestnika walk o Tobruk Zygmunta Biernata za zasługi dla niepodległości odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Wśród odznaczonych znalazł się też prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.