przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 1 lipca 2012

Prezydent w Kijowie

Powitanie prezydenta na lotnisku w Kijowie   |   Prezydent Bronisław Komorowski przybył do Kijowa Spotkanie prezydenta Komorowskiego w polskiej ambasadzie w Kijowie z przedstawicielami ukraińskiej opozycji. Spotkanie prezydenta Komorowskiego w polskiej ambasadzie w Kijowie z przedstawicielami ukraińskiej opozycji. Spotkanie prezydenta Komorowskiego w polskiej ambasadzie w Kijowie z przedstawicielami ukraińskiej opozycji. Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Kijowie z przedstawicielami ukraińskiej opozycji, później rozmawiał też z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. A wieczorem obejrzał mecz finałowy współorganizowanych przez Polskę i Ukrainę piłkarskich mistrzostw Europy - Hiszpania - Włochy. Mistrzami Europy zostali Hiszpanie, pokonując Włochów 4:0.

Zobacz także: Prezydent na meczu finałowym Euro 2012

 

- Polska stara się przyjaźnić z całą Ukrainą - a więc i z całą ukraińską scena polityczną - aby wspierać drogę Ukrainy w kierunku integracji europejskiej. Ta droga w moim przekonaniu stoi pod ogromnym znakiem zapytania ze względu na sytuację wewnętrzną i ze względu na nieznany rozwój wydarzeń przed i w trakcie jesiennych wyborów parlamentarnych - powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu z przedstawicielami opozycji.

 

- Miałem ogromną satysfakcję słysząc od opozycji ukraińskiej, że traktuje przebieg Euro 2012 na Ukrainie jako wielki sukces Ukrainy i wielki sukces współpracy polsko-ukraińskiej. To jest ważne, bo zamysł był taki, by Euro 2012 było elementem wspomagającym dążenie Ukrainy do uczestniczenia na zasadach stowarzyszenia w integracji europejskiej - mówił polski prezydent.

Zaznaczył, że z ukraińską opozycją rozmawiał też o wyborach parlamentarnych, które zaplanowane są na październik. Zapewnił, że Polska będzie aktywna, "odpowiadając na apel władz ukraińskich i ukraińskiej opozycji". Na pewno w czasie wyborów będzie tu obecna duża grupa obserwatorów z Polski, podobnie jak i z innych krajów UE - dodał.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że z opozycją spotkał się jeszcze przed rozmową z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

 

Po rozmowach z Wiktorem Janukowyczem polski prezydent apelował: Ukraino, konsekwentnie dąż do integracji europejskiej, do integracji ze światem zachodnim. Bronisław Komorowski mówił na wspólnej konferencji, że jednym z zamysłów wspólnej organizacji Euro2012 było pokazanie Ukrainy "jako kraju konsekwentnie dążącego do integracji europejskiej".

 

- Chciałem więc powiedzieć: "Ukraino wpered (naprzód)". A dla mnie "wpered Ukraino" oznacza, Ukraino konsekwentnie dąż do integracji europejskiej, dąż do integracji ze światem zachodnim - powiedział polski prezydent. Jak zaznaczył, tego życzy całej Ukrainie, ze szczerego przyjacielskiego serca.

 

- Chociaż w meczu finałowym nie gra drużyna polska ani ukraińska, to jedno jest pewne, że Euro 2012 wygrała i Ukraina i Polska - mówił Bronisław Komorowski. Jak ocenił, oba kraje w sposób bardzo dobry przygotowały turniej.

 

- Chcieliśmy bardzo, aby prócz pięknego widowiska sportowego, pięknego przeżycia, Euro2012 było dobrą ilustracją jak najlepszej, jak najbliższej współpracy ukraińsko-polskiej - dodał prezydent Polski. Według niego to się udało i cały świat zobaczył Polskę i Ukrainę dobrze ze sobą współpracujące.

 

Bronisław Komorowski dziękował także za dobrą współpracę wszystkich służb państwowych, ze szczególnym uwzględnieniem służby granicznej.

 

Prezydent Ukrainy dziękował także Komorowskiemu za wspólną organizację Euro2012. - Życzę też sukcesów dla naszych relacji na przyszłość - dodał Wiktor Janukowycz.


Bronisławowi Komorowskiemu podczas wizyty w Kijowie towarzyszyli ministrowie w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki i Jaromir Sokołowski. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.