przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 20 września 2012

Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarczy

Sesja podsumowująca XI Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarczy w Kijowie   |   Sesja podsumowująca XI Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarczy w Kijowie Sesja podsumowująca XI Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarczy w Kijowie

Do bardziej intensywnej polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej zachęcał przebywający z oficjalną wizytą na Ukrainie prezydent Bronisław Komorowski. Wraz z Wiktorem Janukowyczem uczestniczył w sesji podsumowującej XI Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarczy w Kijowie. Zobacz także: Wizyta oficjalna na Ukrainie "Polska wspiera aspiracje europejskie Ukrainy"

Bronisław Komorowski podkreślił, że gospodarka jest ważnym elementem strategicznego partnerstwa między obu krajami.

- Dla współpracy polsko-ukraińskiej wymiar ekonomiczny jest bardzo istotny. Narody mogą się przyjaźnić, ale wiemy doskonale, że tam, gdzie jest dobry interes, współpraca rozwija się najłatwiej - mówił polski prezydent.

Prezydent Komorowski wskazał, że Polska jest gotowa dzielić się z Ukrainą doświadczeniami w zakresie reformowania gospodarki.

- Startowaliśmy z Ukrainą w latach 90. z tego samego miejsca, mając podobny PKB. Dziś możemy mówić, iż głębokie reformy, przez które przeszliśmy, były dobrym doświadczeniem. Obecnie nasz PKB jest ok. 2-3 razy wyższy od ukraińskiego - zaznaczył.

Bronisław Komorowski zapraszał także Ukraińców do inwestowania w Polsce, przypominając m.in., że już 13 ukraińskich spółek obecnych jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 


Wiktor Janukowycz podkreślał, że w ub.r. wymiana handlowa między jego krajem i Polską wzrosła do 6 mld dolarów, a w pierwszych sześciu miesiącach br. przekroczyła 3 mld dolarów. Zapewnił też, że mimo trudności, z którymi stykają się na Ukrainie zagraniczni inwestorzy, klimat dla prowadzenia biznesu stale się poprawia.

- Reformy trwają, ale są trudne, bo wywołują sprzeciw urzędników, którzy nie są do nich przygotowani. Zapewniam jednak, że obniżymy poziom korupcji i nadal będziemy wprowadzać zmiany w tym kierunku - powiedział ukraiński prezydent.  (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.