przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 21 września 2012

Prezydent podziękował za uroczystości w Bykowni

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził w piątek wdzięczność Ukraińcom za to, że uroczystość otwarcia cmentarza wojennego w Bykowni miała miejsce.  - Jesteśmy winni pełną wdzięczność władzom Ukrainy, że ta uroczystość miała miejsce, że mogliśmy zrobić to razem i mogliśmy odsłonić cmentarz polski. Przez wiele lat to się nie udawało - powiedział Bronisław Komorowski dziennikarzom, po piątkowej uroczystości otwarcia cmentarza w Bykowni, w której uczestniczył wspólnie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

 

Bronisław Komorowski przyznał, że na cmentarzu w Bykowni pochowany jest teść jego ciotki, mjr Karol Dowgiałło.

 

- Właściciel majątku w Nowomalinie, który 1 września pojechał do Warszawy, aby iść na wojnę. Był już za stary, bo miał czterdzieści kilka lat, wtedy to było dużo, i został odesłany z powrotem. Został aresztowany 17 września i podzielił los wielu polskich obywateli - mówił prezydent. Jak dodał, na uroczystości obecna jest rodzina Dowgiałłów z Litwy, a także z Wołynia, która "sama w sobie stanowi ilustrację trudnych, polskich losów rodzin z Kresów".

 

- Myślę, że mamy prawo do wspólnej wielkiej satysfakcji, bo krok po kroku, rok po roku zbliżamy się do takiego momentu, kiedy wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej zostaną w sposób przyzwoity, zgodny z polskim obyczajem, upamiętnione. To nie idzie łatwo, ale już przeszliśmy ogromny fragment drogi ku ujawnieniu pełnej prawdy o zbrodni katyńskiej i pełnym jej upamiętnieniu - podkreślił prezydent.

 

Wyraził też satysfakcję, że w piątek odsłonięto czwarty cmentarz katyński, w Bykowni.

 

- Wszyscy wiemy, że czeka nas jeszcze staranie o to, aby odnaleźć, udokumentować i upamiętnić ofiary z tzw. listy białoruskiej. Prawdopodobnie są to Kuropaty koło Mińska, ale trzeba będzie konsekwentnego wysiłku i sprzyjających okoliczności, aby i tam powstał piąty, polski cmentarz wojenny. Będziemy do tego dążyli - zapowiedział Bronisław Komorowski.

(PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.