przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 25 września 2012

Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point

  |   Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point (fot. West Point) Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point (fot. West Point) Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point (fot. West Point) Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point (fot. West Point) Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point (fot. West Point) Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point (fot. West Point) Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point (fot. West Point) Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point (fot. West Point) Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point (fot. West Point) Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point

Prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczy w 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odwiedził we wtorek przed południem czasu lokalnego Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point. Jednym z ważnych symboli tej uczelni jest Tadeusz Kościuszko.

  Zobacz także: Prezydent w Nowym Jorku

Bronisław Komorowski złożył wieniec pod pomnikiem Kościuszki. Jak podkreślił, Kościuszko to symbol żołnierza, "bojownika o wolność naszą i waszą".

 

 - Akademia w West Point stała się źródłem postaw kolejnych pokoleń amerykańskich żołnierzy. Jest tak samo jak Tadeusz Kościuszko pięknym symbolem kształtowania żołnierzy i kształtowania współpracy polsko-amerykańskiej - powiedział prezydent Komorowski.

 

Wyraził też satysfakcję, że w Polsce na stałe będzie stacjonował pododdział amerykańskich sił powietrznych.

 

Gen. bryg. Theodore Martin z władz uczelni podkreślał, że Kościuszko odegrał nie tylko kluczową rolę w armii amerykańskiej, ale także przy tworzeniu fortecy West Point.  - Bez generała Kościuszki nie byłoby West Point - powiedział.

 

Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point powstała w 1802 roku. Wśród absolwentów West Point byli m.in. generałowie: George Patton, który dowodził w bitwach II wojny światowej, czy David Petraeus, dowodzący wojskami amerykańskimi w Afganistanie, a także prezydent USA w latach 1953-1961 Dwight Eisenhower i astronauta Buzz Aldrin.

 

W Akademii łącznie studiuje blisko 4,5 tys. osób. Są wśród nich Amerykanie polskiego pochodzenia. - W sumie nauka w Akademii trwa cztery lata, a potem idzie się do wojska na przynajmniej pięć lat - mówił polskim dziennikarzom Bartłomiej Czerniak, jeden z kadetów. Jak opowiadał, najcięższy w West Point jest pierwszy rok.

 

W Akademii studiuje obecnie jeden Polak - Szymon Marcinów z Gliwic, który jest już na ostatnim roku. - Zdobywam doświadczenie z innymi armiami, doświadczenie językowe, uczę się arabskiego, należę do drużyny spadochronowej - opowiadał.

 

Po części oficjalnej prezydent zjadł z kadetami lunch, w czasie którego udzielił im amnestii. Darował stu kadetom kary dyscyplinarne za naruszenie regulaminu uczelni. Prezydencki akt łaski wywołał wielkie zadowolenie wśród studentów. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.